Yoga ve Pilates İçin Tayt ve Bra Seçiminin Stil Kodları

Yoga ve Pilates İçin Tayt ve Bra Seçiminin Stil Kodları

Yoga ve pilates yapmaya yeni başlayanlar için uygun kıyafet seçimi önemli bir sorundur. Çünkü yoga ve pilates giysileri tüm egzersiz sürecini doğrudan etkiler. Yanlış kıyafet seçimleri egzersiz yaparken çeşitli zorluklara yol açar. Oysa uygun kıyafetlerin egzersizleri kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Dahası, uygun kıyafet seçimi sadece vücudun anatomik özellikleriyle ilgili değildir. Aynı zamanda da stil özellikleri açısından önem taşır. İster tek başınıza, isterseniz başkalarıyla birlikte yoga ve pilates yaparken kendi stil özelliklerinize uygun ürünleri seçmeniz kendinizi daha özel hissetmenizi sağlar. Bu yazımızda, yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminin stil kodları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bu bilgiler ışığında kendi yoga ve pilates kıyafet stilinizi kolayca yaratabilirsiniz. 

Yoga ve Pilateste Neden Bol Kıyafetler Tercih Edilmez? 

Eğer yoga ve pilatese yeni başlıyorsanız egzersizleri rahatça gerçekleştirmek adına bol kıyafetler giymeyi düşünmüş olabilirsiniz. Hatta bu konuda karar vermeden önce internet üzerinden küçük bir araştırma yapmış olabilirsiniz. Kolayca göreceğiniz üzere, yoga ve pilates yaparken bol kıyafetler pek tercih edilmez. Özellikle yogada çakralar, yani omurga boyunca uzanan enerji merkezleri ve döngüler kıyafet seçiminden doğrudan etkilenir. Bol kıyafetler yoga için avantaj değil dezavantaj yaratır. Pilates için de benzer bir durum söz konusudur. Peki hiç düşündünüz mü, yoga ve pilates yaparken neden bol eşofmanlar değil de vücudu saran tayt ve bra gibi kıyafetler tercih ediliyor? Yoga taytı ve spor bra eşofman ve tişörtten daha mı rahat ki bunlar tercih ediliyor? 

Bu soruların cevabı aslında “alignment” yani hizalama kavramında gizli. Her sporda olduğu gibi yoga ve pilatesin de kendine özgü birtakım teknikleri mevcut. Bu teknikler vücudu belirli pozisyonlara getirme ve o pozisyonlarda bir süre tutma üzerine kurulu. Söz konusu yoga olduğunda hizalama şekilleri çok daha önemlidir. İşte vücudu belirli pozisyonlara getirmek ve egzersizleri daha kolay yapmak için vücudu iyice saran ürünlerin avantajları büyüktür. Kendinize en uygun sporcu sütyeni göğüslerinizin egzersiz sırasında kontrolsüz hareketini önler. Yogada ayrıca vücut ağırlığını eklemlere değil, kaslara dağıtmak gerekir. Kıyafetleriniz vücudunuzu sarmazsa yoga akışlarını doğru yaptığınızdan emin olamazsınız. Pilates için de benzer bir durum söz konusudur. Bu nedenlerden dolayı yoga ve pilates için tayt ve bra gibi ürünler daha iyi bir seçimdir. 

Bacaklarınızın Duruşunu Tam Olarak Görebiliyor Musunuz? 

Yoga ve pilates için kullanacağınız taytlar bacaklarınızın duruşunu kolayca görmenizi sağlamalı. Eğer özel ders alıyorsanız hocanızın da egzersizleri doğru yaptığınızdan emin olması gerekir. Yogada bandha, yani kilitleme sırasında vücudun stratejik bölgelerinin hareket etmesini sağlayan kaslar kilitlenir. Böylelikle yaşam enerjiniz pranayı istediğiniz şekilde kontrol etme imkanı kazanırsınız. Ne var ki bol kesimli eşofman veya kapri gibi kıyafetlerde bacak duruşunun doğru olup olmadığını değerlendirmek zordur. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçimini doğru yaparsanız egzersizler sırasında vücudunuza doğru formları kazandırdığınızdan emin olursunuz. 

Yoga taytı konusunda stil tercihiniz ne yönde olursa olsun, ürünün kaslarınızı desteklemesine dikkat etmelisiniz. Hareketleri doğru yapıp yapmadığınız konusunda tereddüde düşmenize yol açan ürünleri tercih etmemelisiniz. Ürünün stilinize uygun olup olmamasından önce, yoga yapmanıza yardımcı olup olmayacağı önemlidir. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminde bu konuyu göz ardı etmemelisiniz. Nitekim yoga tayt ve bra modelleri içinde bazı ürünler bandha hareketleri sırasında doğal olarak avantaj sağlar. Kendi stilinizi oluştururken bu ürünlere öncelik tanımalısınız. Genel olarak baktığımızda, kaydırmazlık özelliğine sahip, dikişsiz, yüksek ve sıkı bel bantlarına sahip taytlar ile esnek ve dayanıklı sporcu sütyenleri yoga ve pilates için çok daha uygundur. 

Kaslarınızı Aktif Şekilde Kullanabiliyor Musunuz? 

Yoga ve pilates için tayt ve bra seçerken farklı pek çok konuyu dikkate almak gerekir. Bu konulardan biri de kasları aktif şekilde kullanmaktır. Yoga ve pilates yaparken kullanacağınız spor tayt ve sporcu sütyeni çeşitleri kaslarınızı aktif şekilde kullanmanıza engel olmamalı. Tasarımını çok beğendiğiniz bir ürün eğer vücut yapınıza uygun değil ise egzersizleri yaparken dezavantaj teşkil eder. Yoga ve pilates sayesinde fiziksel, zihinsel ve duygusal enerji merkezlerinizde kontrolünüz artar. Özellikle yoga kişinin kendisi üzerindeki farkındalığını artırmasına önemli katkılar sağlar. Ancak bunun yolu kasları aktif şekilde kullanmaktan geçer. Yoga ve pilates yaparken kendi stil kodlarınızı hiçbir zaman vücut yapınıza uygun olmayan ürünler üzerinden oluşturmamalısınız. 

Seçtiğiniz Bra Göğsünüzü Destekliyor Mu? 

Bra çeşitlerinde destekler başlıca üç sınıfa ayrılır. Bunlar hafif, orta ve yüksek şeklindedir. Yoga ve pilates için kullanacağınız bra modellerinin hafif destekli olması daha iyi bir seçimdir. Böylelikle branız hareket kabiliyetinizi kısıtlamaz. Hafif destekli sporcu sütyeni çeşitlerinin faydasını özellikle yogada daha iyi görürsünüz. Nitekim yoga felsefesine göre nadi, yani vücudumuzda enerji taşıyan kanallar içinde en önemlileri omurganın ön tarafından omurga boyunca yükselir. Omurga merkezinden geçen enerji kanalına sushumna denir. Bu ve diğer enerji kanalları göğüs bölgesinin sağından ve solundan sarmal şekilde geçer. Yoga sırasında orta ve yüksek destekli spor bra kullanırsanız enerji kanallarınızda sıkışma hissetmeniz mümkündür. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminde enerji kanallarınız üzerinde sıkışma yaratmayacak ürünleri tercih etmelisiniz. 

Esnek ve Dikişsiz Ürünlerin Avantajlarını Biliyor Musunuz? 

Yoga ve pilates yaparken bacaklarınızı aktif şekilde kullanırsınız. Özellikle yogada asana, yani fiziksel duruşunuz, sabit ve rahat bir oturuş veya duruş gerektirir. Yoga çeşitlerinden hatha yoga yaparken vücutta dengeyi sağlamak çok önemlidir. Bu yoga çeşidinin en önemli özelliği, vücutta karşıt enerji türleri arasında denge sağlamasıdır. Nitekim bu dengeyi sempatik ve parasempatik sinir sistemlerini dengeleyerek gerçekleştirir. Hatha yogada vücudun enerji kanalları ve çakra merkezleri harekete geçirilir ve arındırılır. Asanalar, yani yoga pozları ve duruşunuz en temelde buna hizmet eder. Yogada kullanacağınız taytın esnek ve dikişsiz olması, vücudunuz üzerinde daha etkin bir kontrol kurmanıza yardımcı olur. 

Eğer yeterince esnek bir yoga ve pilates taytı kullanırsanız hatha yoga hareketleri ve diğer egzersizlerde bacaklarınız güçlük çekmez. Aslında bra çeşitleri için de aynı durum geçerlidir. Taytınız ve branız duruşunuzu desteklemiyorsa yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminiz doğru bir seçim değildir. Bu bağlamda tümüyle pamuklu ürünler de yoga ve pilates kıyafetleri konusunda iyi bir seçim değildir. Bu ürünler hem çok terletir hem de zaman içinde deformasyona uğrar. Oysa polyester ve elastan içeren kumaşlarda bu tür sorunlar yaşamazsınız. Taytınızın dikişsiz olması ise çok önemli bir tercih nedenidir. Çünkü dikişsiz tayt modelleri sürtünmeyi azaltıcı etki gösterir. Bu da cilt üzerinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerin oluşmasını önler. 

Paletinizdeki Renkler Kişiliğinizi Yansıtıyor Mu?

Yoga ve pilates için tayt ve bra çeşitleri arasında birçok renk seçeneği bulmanız mümkün. Renklerin her birinin özel birtakım anlamları ve çağrışımları vardır. Yoga ve pilates için kullanacağınız kıyafetlerde renklerin anlam ve çağrışımlarından yararlanarak kendi stil özelliklerinizi oluşturmanız mümkün. Örneğin sıcak renkler olarak bildiğimiz sarı, kırmızı ve turuncu renkleri canlılığı, dışa dönüklüğü ifade eder. Sarı renginde hayat enerjisi güçlüdür. Kırmızı tutkuların ve sevginin, turuncu ise yaratıcılığın rengidir. Soğuk renkler içinde ise mavi, yeşil ve mor içe dönüklüğü, hüznü, yalnızlığı sembolize eder. Mavi hüznün rengidir. Yeşil renginde doğa sevgisi ön plandadır. Mor ise zenginliği sembolize eder. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçerken kendi stilinizi renklerin anlamlarına dikkat ederek daha güzel şekilde oluşturmanız mümkün. 

Renk Seçiminiz Sezonun Ruhuna Uygun Mu?

Kıyafet seçiminde renkler sadece karakter özelliklerini yansıtmaz. Aynı zamanda da sezonun ruhunu yansıtır. Her yıl ilkbahar ve yaz aylarında canlı ve parlak renklere ilgi artar. Sonbaharın gelişiyle birlikte koyu renklere yönelim başlar. Sonbaharda spor yapacak olanlar bu renkleri tercih edebilir. Ancak yaz aylarında canlı tonlara ilgi daha yüksektir. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminde stil kodlarınızı oluştururken sezonun ruhuna da dikkat etmenizde yarar var. Böylelikle kendinizi çevrenizle daha uyumlu, doğayla daha bütünleşik hissedersiniz. Bu da dikkatinizi kendinize odaklamanıza yardımcı olur. Sezonun ruhuna uygun olmayan renk seçimleri kendinizde olduğu kadar başkaları üzerinde de itici bir etki yaratabilir. Oysa örneğin sonbaharın romantik tonları olarak bilinen kiremit, haki ve hardal sarısı gibi renkler sonbaharın kendine özgü güzelliklerini üzerinize taşır. 

Taytınız ve Branız Kendinize Odaklanmanıza Yardımcı Oluyor Mu?

Yogada asana pratiği sırasında drishti, yani zihinsel odaklanma gerekir. Dikkatinizi dağıtan unsurlar drishti sırasında odaklanma güçlüğü yaratır. Bu bağlamda yoga tayt ve bra modellerinde sadelik çok daha ön plandadır. Karmaşık tasarımlara sahip ürünler zihninizi dışarıdan içeriye doğru odaklamada zorluk yaşamanıza neden olur. Örneğin grafik soyutlamalar bu bağlamda iyi bir tercih olmayabilir. Pilates taytı için de yine sadeliğe önem vermenizde yarar var. Böylelikle kıyafetinize değil egzersizlere odaklanmanız daha kolay gerçekleşir. Aynı zamanda da taytınız ve sütyeniniz daha zarif bir kombin oluşturur. Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminde sadeliğin sunduğu imkanlardan mutlaka yararlanmalısınız. 

Kombinlerinizle Fark Yaratabiliyor Musunuz? 

Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminde kombin çeşitleri stiliniz açısından önemli bir konudur. Kombinlerinizde dilerseniz uyumlu, dilerseniz kontrast renkler tercih edebilirsiniz. Birbirine yakın renkler uyum konusunda iyi bir seçimdir. Tek bir rengin farklı tonlarından oluşan monokrom silüetleri de yoga ve pilates için tercih etmeniz mümkün. Kombinleriniz özgün ve yaratıcı olursa çevrenizde fark yaratabilirsiniz. Kendi stil özellikleriniz başkalarına da ilham verebilir. Fakat kombin bileşenlerinin seçimine dikkat etmelisiniz. Kombinlerinizde eğer tişörte yer verecekseniz tişörtün öncelikle terletmemesi gerekir. Yoga akışında ve pilates egzersizlerinde vücut bazen çokça terler. Pamuklu tişörtler terlemenizin daha da artmasına yol açar. Tişörtünüz terletmiyorsa renk ve tasarım yönünden tişörtünüzün stil özelliklerinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca tayt ve bra seçiminde tercih ettiğiniz renkleri yoga matı, tişört, spor havlu seçimlerinde de kullanırsanız silüetiniz daha bütünlüklü bir görünüm kazanır. 

Zarafet İçin Küçük Detaylara Önem Veriyor Musunuz? 

Yoga ve pilates için tayt ve bra kombinleri içinde bazen küçük detaylar önemli farklar yaratır. Örneğin ince askılı bra modelleri stilinize zarafet katmak için mükemmel bir seçimdir. Ayarlanabilir şık askılar, silüetinize modern bir görünüm kazandırır. Minimal tasarımlara sahip yoga ve pilates kıyafetleri yoga akışında ve pilates egzersizlerinde odaklanma güçlüğünü önler. Tutuculuğu yüksek bir sporcu büstiyeri ise vücudunuza daha çekici bir görünüm kazandırır. Kolay giyip çıkarabileceğiniz bir bra stilinize daha uygunsa U görünümlü bra çeşitleri sizin için daha iyi bir seçimdir. Stilinizde ayarlanabilir askıları tercih ediyorsanız askıların ağırlık merkezinize yakın olması önemli bir avantaj sağlar. Özellikle fazla efor gerektiren pilates egzersizlerinde bu kullanım şeklinin çok faydasını görürsünüz. 

Yoga ve pilates için tayt ve bra seçiminin stil kodlarını paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Kadın spor giyiminde öncü marka Activera, tayt ve bra ihtiyaçlarınız için geniş bir ürün yelpazesine sahip. Yoga ve pilates yaparken rahatlıkla kullanabileceğiniz tayt ve bra çeşitlerini sitemiz üzerinden kolayca sipariş verebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılarımıza sunduğumuz uygun fiyat avantajından da yararlanabilirsiniz. Yoga ve pilates için tayt ve bra konusunda tüm tercihlerinizde Activera uzmanlığı bi’tık uzağınızda…

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et