Biker Tayt Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biker Tayt Nedir? Faydaları Nelerdir?

Spor tayt çeşitlerinden biri olan biker tayt hem bisiklet sürerken hem de günlük hayatta konforlu bir kullanım deneyimi sağlıyor. Bisikletçi taytı olarak da bilinen bu ürünler 1990’larda moda haline gelmişti. Günümüzde kadınların günlük hayatta da sıkça tercih ettiği bu ürünlere ilgi erkekler ve çocuklar arasında özellikle bisiklet sürerken artıyor. İyi bir biker tayt satın alarak bisiklet sürüşünüzü daha konforlu hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda da şıklığınızla dikkatleri çekebilirsiniz. Yüksek belli, dikişsiz, toparlayıcı ve diğer çeşitleriyle biker taytlar kalça ve bacak kaslarınızı destekler. Hareketlerinizi kolaylaştırır, cildinizi korur, ter kokusunu önler. Bugüne kadar bu ürünlerle henüz tanışmamış olabilirsiniz. Biker tayt nedir, faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız aradığınız bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Biker (Bisikletçi) Tayt Nedir? 

Kısaca ifade etmek gerekirse biker tayt spor taytlar arasında özel bir tayt çeşididir. Bilindiği üzere taytlar, bacakları çevreleyen sıkı bir kumaştan yapılan bir giysidir. Günümüzde daha çok spor taytlarla özdeşleşmiş olsa da tayt çeşitleri aslında daha geniş bir yelpazeye yayılır. Tayt çeşitlerinden spor taytlar daha çok bacakları ve kalçaları çalıştıran sporlarda ilgi görür. Ayrıca spor giyimin de önemli bir parçasıdır. Evde veya sokağa çıkarken spor tayt giymek hareketleri kolaylaştırdığı için hemen her yaş grubu arasında yaygındır. Kullanım konforunun yanı sıra kolay kombinlenebilir olmaları da spor taytlara yönelik ilgiyi artırmakta. Özellikle spor tayt ve sporcu sütyeni bra kombinleri kadın spor giyiminde özel bir yere sahip. 

Biker tayt nedir diye merak edenler için bu ürünlerin klasik spor taytlardan hangi bakımlardan farklılaştığı önemli bir konudur. Bu farklardan biri, biker taytların oturma bölümünün diğerlerine oranla daha konforlu olmasıdır. Bunun en önemli nedeni ise bisiklet sürüşünü kolaylaştırmaktır. Biker taytların oturma bölümündeki özel dokular, sporcunun bisiklet selesi üzerindeki zorlu hareketlerini destekler. Bu durum uzun parkurlarda çok daha önemlidir. Çünkü diğer taytlar uzun süreli kullanımlarda kas ağrılarını önlemede yetersiz kalır. En iyi destekler ise profesyonel biker tayt çeşitlerindedir. Bu destekler sayesinde uzun mesafeli bisiklet sürüşlerinde performans artar. 

Biker taytların dikkat çeken bir diğer özelliği daha esnek kumaş yapılarıdır. Bu da yine sürücünün kalça ve bacak hareketlerini desteklemek içindir. Klasik spor taytlarda bu özellik daha zayıftır. Oysa bisiklet sürüşü hareket halindeyken kalça ve bacak kasları üzerindeki baskıyı artırır. Yeterince esnek olmayan spor taytlar kullanıcının hareket güçlüğü yaşamasına neden olur. Dolayısıyla biker tayt nedir diye merak edenler bu noktaya özellikle dikkat etmeli. Kaliteli bir biker spor tayt kasların açılıp kapanmasına yardımcı olur. Ayrıca sürüş sırasında havayla oluşan sürtünmeyi azaltır. Toparlayıcı özelliği olan biker şort taytlar kalça sarkmalarına karşı etkin bir koruma sağlar. Böylelikle vücudun forma girmesine yardımcı olur. 

Biker Tayt Özellikleri Nelerdir? 

 • Spor tayt çeşitleri arasında özel bir ürün çeşididir.
 • Klasik spor taytlara oranla daha esnek kumaşlardan üretilir. 
 • Bacakları ve kalçayı sararak forma sokar. 
 • Daha çok kısa olanları ilgi görür. 
 • Boyları midi (diz altı hizasında biten) ile mini (diz üzerinde kalan) arasında farklılaşır. 
 • Havayla sürtünmeyi azaltarak bisiklet sürüşünü kolaylaştırır. 
 • Bisiklet sürüşünde kadınların yanı sıra erkekler ve çocuklar tarafından da sıkça tercih edilir. 
 • Bisiklet sürüşünün yanı sıra spor giyimde ve günlük giyimde yaygın bir giysidir. 
 • Günlük hayatta daha çok kadınlar arasında ilgi görür. Piyasada kadın biker tayt çeşitleri konusunda seçenekler fazladır. 
 • Farklı kullanım amaçlarına göre toparlayıcı, yansıtıcılı, termal vb. çeşitleri vardır. 

Hangi Materyaller Biker Tayt Üretimi İçin Uygundur? 

Biker tayt nedir diye merak edenler bu ürünlerin hangi materyallerden üretildiğini de merak eder. Genel olarak baktığımızda, biker tayt üretiminde en sık kullanılan materyallerden birinin elastan olduğunu görüyoruz. Büyük veya küçük beden biker tayt çeşitleri elastan sayesinde daha konforlu hale geliyor. Toparlayıcı kadın spor tayt çeşitleri için de elastan en önemli ham maddelerden biridir. Tayta gerekli esnekliği kazandıran elastan ter kontrolü konusunda da oldukça faydalıdır. Nitekim yüzde 100 pamuklu giysiler gibi teri olduğu gibi dışarı bırakmaz. Üstelik terleme nedeniyle yıpranmaz. Bu sayede daha uzun süreli bir kullanım deneyimi sağlar. 

Biker tayt yapımı için elastanın yanı sıra polyester ve likra da önemli materyallerdir. Pamuklu biker tayt çeşitlerine oranla bu ürünler vücut hareketlerine daha iyi uyum sağlar. Polyester ve likra özellikle parlak biker tayt çeşitleri için önemli materyallerdir. Bunlar sayesinde ürünlerin solmaya karşı direnci artar. Uygun şekilde yıkandığı sürece ürünlerde renk atması pek oluşmaz. Açık veya mat biker taytlar bu sayede daha uzun ömürlü olur. Polyesterin günümüzde özellikle mikro olanı daha fazla ilgi görür. Nitekim biker spor tayt üreticileri için mikro polyester en iyi ham maddelerden biridir. 

Bunların yanı sıra poliamid, viskon, viskoz ve spandex de bisikletçi taytlarında en yaygın materyallerdir. Biker tayt nedir diye merak edenler bu materyalleri daha yakından tanıdıkça ürünlerin sahip olduğu özellikleri daha iyi analiz edebilir. Bu materyaller bazen pamukla veya birbirleriyle farklı oranlarda karıştırılarak farklı türlerde bisikletçi taytlarına hayat verir. Dolayısıyla biker tayt materyalleri hakkında bilgi düzeyiniz arttıkça kendinize en uygun ürünü daha kolay seçersiniz. 

Biker Tayt Çeşitleri Nelerdir? 

Piyasada farklı pek çok biker tayt çeşidi mevcut. Ürünlerin markaları, modelleri, kumaş ve dokuma özellikleri, renkleri ve bedenlerine göre bisikletçi taytları farklı türlere ayrılmakta. Bunlar arasında en yaygın olanları genel olarak şu şekildedir. 

 • Kısa biker taytlar,
 • Dikişsiz (seamless) biker taytlar,
 • Desenli/baskılı/çizgili/düz biker taytlar,
 • Cepli/cepsiz biker taytlar,
 • Normal/yüksek/süper bel biker taytlar,
 • Toparlayıcı (push up) biker taytlar,
 • Yüksek bel dikişsiz cepli/cepsiz kısa biker taytlar,
 • Yüksek bel toparlayıcı cepli/cepsiz biker taytlar,
 • Ped destekli biker taytlar,
 • Yansıtıcılı/ışıklı biker taytlar ve
 • Termal biker taytlar.

Biker Tayt Fiyatları Nedir? 

Bugüne kadar hiç bisikletçi taytı satın almamış olabilirsiniz. Biker tayt nedir diye merak edenler bu ürünlerin fiyatlarını da merak etmekte. Piyasada biker taytın çeşitlerinde olduğu gibi fiyatlarında da geniş bir yelpaze mevcut. Gerçekten de piyasada farklı fiyat aralıklarında birçok biker tayt çeşidi bulmanız mümkün. Ürünlerin markaları, materyalleri, dokuma şekilleri ve diğer özelliklerine göre fiyatları farklılaşmakta. Fakat genel olarak baktığımızda, fiyat aralığının 100 ile 900 TL arasında değiştiğini görüyoruz. Profesyonel biker tayt fiyatları genellikle diğerlerine oranla daha yüksektir. Çünkü bu ürünlerde uzun süreli sürüş için gerekli ped destekleri vardır. Bu da fiyat artışını beraberinde getirir. Ancak genel kullanıcılar için biker tayt fiyatları 2023 yılı itibariyle yaklaşık 300 TL dolayında seyretmekte. 

Biker Tayt Giymenin Faydaları Nelerdir? 

Yukarıda özelliklerini ve çeşitlerini kısaca özetlediğimiz biker taytlar faydalarıyla da merak konusudur. Nitekim biker tayt nedir diye merak edenler bu ürünlerin faydalarını da öğrenmek ister. Genel olarak ifade edecek olursak biker taytların en önemli faydası bisiklet sürmeyi kolaylaştırmalarıdır. Ayrıca havayla sürtünmeyi azaltır, sürüş konforunu artırır, terlemeyi önler. Gece sürüşleri için reflektörlü bisiklet taytları daha faydalıdır. Soğuk havalar için kalın veya termal biker taytlar vücut ısısını koruduğu için daha iyi bir seçimdir. Yazımızın devamında biker tayt nedir diye merak edenler için bu ürünlerin faydalarına da kısaca açıklık getireceğiz. 

Bisiklet Sürmeyi Kolaylaştırır 

Bilindiği üzere bisiklet sürerken bacakları aktif şekilde kullanmak gerekir. Pedal çevirme hareketi bacakları hem yukarı aşağı yönde hem de ileri geri hareket ettirir. Bisiklet sürerken öne doğru eğilme sırasında bacak kasları gerilmeye başlar. Sürüş hızı arttıkça kaslar üzerindeki baskı artar. Hızlı pedal çevirirken bacaklar daha seri şekilde hareket eder. Sürücü eğer yeterince esnek bir giysi kullanmıyorsa bu hareketleri yaparken zorlanır. Bu bağlamda bisikletçi taytları sürüş için en uygun seçimdir. Beden yapısına uygun kadın ve erkek biker taytları ile kısa veya uzun mesafeli sürüşlerde kaslar daha rahat hareket eder. Ki bu nokta biker tayt nedir konusu çerçevesinde önemli bir noktadır. Çünkü uygun ölçüde olmayan bisiklet taytlarının da kas ağrılarına yol açması mümkündür. 

Havayla Sürtünmeyi Azaltır 

Biker taytların en önemli bir diğer faydası havayla sürtünmeyi azaltmasıdır. Bu durum sadece hızlı sürüşler için değil, yavaş sürüşler için de önemlidir. Nitekim bisiklet kullanıcılarının büyük bir kısmı sürüş sırasında kısa taytları tercih eder. Bacaklarda rectus femoris, vastus lateralis, vastus intermedius ve vastus medialis şeklinde dört önemli kas grubu vardır. Bu kaslar uylukların ön kısmını oluşturan büyük kaslardır. Yavaş sürüşlerde bile havayla sürtünmenin etkisiyle bacak kaslarında ağrı oluşma riski vardır. Ki bu da yine biker tayt nedir diye merak edenler için önemli bir noktadır. İyi bir biker tayt ile bacak kaslarınızı bu tür etkilerden koruyabilirsiniz. Sürtünmenin etkisinden kurtulan sporcu hızını artırma imkanı elde eder. Böylelikle uzun mesafeli sürüşlerde bile daha iyi bir performansa ulaşırsınız. 

Sürüş Konforunu Artırır 

Biker taytların bir diğer faydası sürüş konforunu artırmasıdır. Bu bağlamda ped destekli biker taytlar daha başarılıdır. Nitekim biker tayt nedir diye merak edenler bu taytları da merak eder. Kısaca ifade edecek olursak ped desteği ağ bölgesinde direnci artıran özel bir destektir. Bu destek sayesinde sürücü sele üzerinde daha rahat hareket eder. Ped desteği aynı zamanda da ağ bölgesini yırtılmaya karşı korur. Bazı bisiklet spor tayt modelleri ağ bölgesinde özel jel dokulara sahiptir. Bunlar da yine konforlu bir sürüş deneyimi için çok faydalıdır. Özellikle uzun yollarda sürüş konforunu korumak zorlaşır. Oysa güçlü ped destekleri veya özel jeller sporcuyu korur, sele üzerinden kaymasını önler. Ki bu da daha güvenli bir sürüş deneyimi anlamına gelir. Pedli veya jelli bisiklet taytı giymek sporcuyu sürüş sırasında kıyafetiyle uğraşmak zorunda bırakmaz. 

Terlemeyi Önler 

Biker taytların faydalarından bir diğeri terlemeyi önlemesidir. Nitekim biker tayt imalatı sırasında kullanılan materyallerin önemli bir özelliği cilde nefes aldırmasıdır. Vücut ısısı arttıkça vücudun ısıyı düşürmek için ter atması gerekir. Ancak bu ürünler cilde nefes aldırdığı için ısı artışını dengeler. Bununla birlikte pamuklu bisiklet taytları bu konuda kötü bir performans sergiler. Diğer taraftan, iyi bir biker tayt içine iç çamaşırı giymeye gerek yoktur. Ve bu durum cildin daha iyi nefes almasını sağlar. Cildin havayla teması kesilmediği için vücut yoğun miktarda ter atarak ısıyı düşürmeye çalışmaz. Dolayısıyla biker tayt nedir diye merak edenlerin bu noktada dikkatli olması gerekir. Çünkü biker taytınızı iç çamaşırıyla birlikte giyerseniz bu durum fazlaca terlemenize yol açar. 

Gece Sürüşlerinde Yansıtıcılı Biker Taytlar Daha Güvenlidir 

Biker tayt çeşitleri arasında yansıtıcılı taytlar gece sürüşleri için en uygun tayt çeşididir. Bu ürünlerin temel özelliği, isimlerinden de anlaşıldığı üzere ışığı yansıtmalarıdır. Reflektörlü bisiklet taytı olarak da bilinen bu ürünler gece sürüşlerinde ışığı yansıtarak ortamda fark edilmeyi sağlar. Biker taytların bazı modellerinde ayrıca pilli led aydınlatmalar yer alır. Biker tayt nedir diye merak edenler için bu ürünler de önemli bir merak konusudur. Nitekim yansıtıcılı biker taytlar için ortamda ışık olması gerekir. Oysa led ışıklı bisikletçi taytı ışığın hiç olmadığı ortamlarda daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlar. Eğer hava karardıktan sonra bisiklet sürecekseniz duruma göre reflektörlü veya ışıklı bisiklet taytlarını değerlendirebilirsiniz. Böylelikle olası kaza riskleri en alt düzeye iner. 

Soğuk Havalarda Kalın veya Termal Biker Taytlar Vücut Isısını Korur 

Sonbahar ve kış aylarında bisiklet kullanmak hava şartları nedeniyle daha zordur. Sporcu eğer alışkın değil ise bu dönemlerde hastalıklara daha kolay yakalanır. Ancak alışkın olsa da biker tayt seçimi konusunda dikkatli olmalıdır. Soğuk havalara karşı koruyan kalın kumaşlar bu gibi durumlarda daha iyi bir seçimdir. Ayrıca termal taytlar da vücut ısısını koruması bakımından daha başarılıdır. Biker tayt nedir konusu çerçevesinde termal taytlar da merak konusudur. Bu ürünler kısaca soğuk havalarda vücudu sıcak tutmak için gerekli niteliklere sahip materyallerden üretilen özel bir tayt çeşididir. Mevsim şartlarına göre sporcu isterse taytın üzerine şort veya eşofman giyebilir. Ancak giysileri bacak hareketlerini zorlaştırmamalıdır. Ayrıca terlemeye yol açmamalı.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et