Sporcu Sütyenleri İçin Yıkama Önerileri

Sporcu Sütyenleri İçin Yıkama Önerileri

Spor yaparken veya günlük giyimde sıkça tercih edilen sporcu sütyenleri aslında dayanıklı ürünlerdir. Özel materyallerden üretilen ve fiziksel aktiviteleri kolaylaştıran bu ürünler doğru şekilde kullanıldığında uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sağlar. Ne var ki kullanım hataları nedeniyle ürünlerin ömürleri kısalır. Yanlış yıkama şekilleri nedeniyle deforme olan spor bra modelleri koruyucu özelliklerini kaybeder. Sporcu sütyeninizin markası ve modeli ne olursa olsun, doğru yıkama önerileri ile ürünleri daha uzun süre ve konforlu şekilde kullanabilirsiniz. Kişisel hijyeninizi sağlarken branızın zarar görmemesi için bazı konulara dikkat etmenizde yarar var. Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri konulu bu yazımızda paylaşacağımız tavsiyeler bu konuda çok işinize yarayacaktır. 

Ilık Su Kullanmalısınız 

Piyasada sporcu sütyeni bra markaları ve modelleri konusunda geniş bir çeşitlilik mevcut. Pek çok markanın farklı modellerde bra çeşitlerini bulabilirsiniz. Fakat severek aldığınız branızın uzun ömürlü olması için yıkama şekline özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü en kaliteli markaların ürünleri bile yıkama hataları nedeniyle çabuk zarar görür. Ve bu hataların başında sıcak suyla yıkamak gelir. Dikişsiz spor bra çeşitleri sıcak suyla temas ederse içindeki yumuşak dokular zarar görür. Aslında hiçbir sütyen modeli için sıcak su uygun değildir. İçinde ped bulunan sütyenler için ise sıcak su çok daha zararlıdır. Bu tür durumlarda pedler daha çabuk yıpranır. Deforme olan dokular giyim sırasında kullanıcı deneyimlerini olumsuz etkiler. 

Diğer taraftan soğuk su da elde veya çamaşır makinesinde sütyen yıkama konusunda iyi bir seçim değildir. Çünkü temizleyici maddelerin etkisi soğuk suda sınırlı kalır. Temizleyicinin dokulara nüfuz edebilmesi için su sıcaklığının fazla düşük olmaması gerekir. Bu durum özellikle yaz aylarında önemlidir. Çünkü artan hava sıcaklığı ve terleme nedeniyle göğüs bölgesinde bakteri oluşumu artar. Soğuk suda çamaşır yıkamak bakterilerden kurtulmak için yeterli değildir. Dolayısıyla sporcu sütyenleri için yıkama önerileri içinde öncelikle su sıcaklığına dikkat etmelisiniz. 

Bu bağlamda ılık su en ideal seçimdir. Elde yıkama yapacaksanız ılık suyu parmak ucunuzla test edebilirsiniz. Çamaşır makinesi için bu sıcaklık 30 dereceye karşılık gelir. Ilık suda sütyen yıkamak hem çamaşırlarınızı daha iyi temizler. Hem de daha uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sağlar. 

Sporcu Sütyeni İçin Elde Pratik Yıkama Yapabilirsiniz 

Sporcu sütyenleri aslında çamaşır makinesinde yıkamak için uygun özelliktedir. Ancak makinede diğer çamaşırlarla birlikte sütyen yıkamak bazen deforme edici olur. Özellikle kurutma işlemi sırasında makine tamburunun yüksek devirle hareketi sütyenlere zarar verir. Bu yüzden birçok kullanıcı sütyenini elde yıkamayı tercih eder. Bununla birlikte elde sütyen yıkaması yaparken bazı konulara da dikkat etmek gerekir. Aksi durumda bu yıkama şekli maalesef çamaşır makinesinden daha deforme edici olur. 

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında bu konuyu biraz daha açalım. Nitekim sütyen elde nasıl yıkanır diye merak ediyor olabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse, öncelikle yukarıdaki maddede ifade ettiğimiz nedenlerle ılık su hazırlayın. Temizleyici olarak şampuan kullanabilirsiniz. Veya doğal sabunlar da bu konuda iyi bir seçimdir. Fakat elde sütyen yıkarken çamaşır deterjanı kullanmamalısınız. Çünkü çamaşır deterjanını elle durulamak zordur. Bu durum hem ellerinize hem de çamaşırlara zarar verir. Üstelik dokular arasında kalan çamaşır deterjanı kalıntıları göğüs bölgenizde cilt tahrişi riski yaratır. 

Elde sporcu sütyeni temizliği yaparken şampuanı veya doğal sabunu çamaşırın üzerine sürebilirsiniz. Ancak daha iyi bir yöntem temizlik süngeri kullanmaktır. Elle temizlik sırasında sünger kullanımı hem ellere daha az zarar verir. Hem de bra üzerindeki sürtünmeyi azaltır. Temizlik sırasında süngeri yumuşak hareketlerle yüzeyde gezdirebilirsiniz. Böylelikle temizleyici dokulara daha iyi işler. Bakteri, ter lekesi ve diğer kirlere karşı daha etkili bir temizlik sağlar. 

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında şu noktalara da ayrıca dikkat etmelisiniz. Sütyen temizliği için kullanacağınız temizlik süngerini başka hiçbir yerde kesinlikle kullanmamalısınız. Süngerde hiçbir deterjan kalıntısı olmamalı. Farklı yerlerde kullandığınız süngerle bra temizliği yaparsanız hijyen riskleri artar. Aynı zamanda da yüzeyde aşınma oluşur. Temizlik süngerinizin deforme olmaya başladığını gördüğünüzde ise yenisini kullanmakta gecikmemelisiniz. Deforme olan süngerler de sürtünmenin etkisini artırır. Üstelik dokulara yeterince nüfuz edemez. 

Elde Durulama Yaparken Şekil Bozucu Hareketler Yapmamalısınız 

Sporcu sütyenini elde yıkamak kadar durulamak da özen gerektirir. Özellikle dikişsiz spor sütyeni sadece yıkama sırasında deforme olmaz. Durulama sırasında gerçekleşen yanlış hareketler de deformasyon yaratır. Eğer gereğinden fazla temizleyici kullanırsanız branızı durularken epeyce zorluk çekersiniz. Fazla köpüren çamaşırınızda kalıntı bırakmamak için daha fazla su harcamanız gerekir. Çamaşırı adeta tüm gücünüzle sıkmaya çalıştığınızda ise epeyce zarar görmesine yol açarsınız. 

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında durulama işleminde yeterince su kullanmalı, çamaşırda kalıntı bırakmamalısınız. Durulama yaparken branızı yavaş hareketlerle çevirirseniz su tüm dokulara ulaşır. Bu sırada ani ve sert hareketler yaparsanız sütyeniniz esnemeye başlar. Unutmayın ki suyun etkisiyle çamaşırınız zaten ağırlaşacaktır. Bu nedenle hareketi zorlaşır. Eğer sert hareketlerle durulama yaparsanız branızın şekli bozulur. Hareket kontrolünüzü korumak için suyu fazla açmamanızda yarar var. Nitekim yavaş akan su dokulara daha iyi işler. Böylelikle hem kalıntı bırakmaz hem de şekil bozukluğuna yol açmaz. 

Sporcu Sütyenini Elde Sıkmak İyi Bir Yöntem Değildir 

Elde sütyen yıkama konusunda en yaygın hatalardan biri de sütyeni elde sıkmaktır. Sütyen ölçüleri ve modelleri ne olursa olsun bu sıkma şekli çamaşıra ciddi ölçüde zarar verir. Bra için elde yıkama yaptıktan sonra çamaşırınızdaki fazla suyu nasıl alacağınız önemli bir sorundur. Fakat bu sorun çözümsüz değildir. Nitekim sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Branızı elde yıkayıp duruladıktan sonra katlayın. Üzerine hafifçe bastırıp fazla suyunu alın. Ardından çamaşırınızı uygun bir yerde bekletip kalan suyun süzülmesini sağlayın. Bu konuda örneğin küvet kenarı uygun bir noktadır. 

Sporcu sütyeninizde kalan su bu şekilde süzüldüğünde çamaşırınızı kurutabilirsiniz. Elde sıkmaya oranla bu şekilde yapacağınız süzdürme işlemi branızın deforme olmasını önler. Branızda ped varsa ve pedi çıkarmadan yıkama yapmışsanız elde sıkma sonucu oluşacak deformasyon ciddi ölçüde artacaktır. Hatta bu şekilde birkaç yıkamanın ardından branız kullanılamayacak hale gelebilir. 

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında şu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. Elde yıkama, durulama ve süzdürme işlemleri kendi içinde belli bir bütünlük oluşturur. Doğru yıkama tavsiyelerinden birini ihmal ettiğinizde diğerlerinin sağlayacağı avantajların etkisi azalır. Hatta bazen makinede yıkamadan bile daha kötü bir sonuçla karşılaşırsınız. Dolayısıyla elde sütyen yıkama aşamalarının her birine aynı özeni göstermelisiniz. 

Mümkünse Güneş Alan Bir Noktaya Sererek Kurutun

Asarak kurutma yöntemine oranla sererek kurutma çok daha iyi bir yöntemdir. Bu sayede ıslak sütyeniniz artan ağırlık nedeniyle esneme riski yaşamaz. Eğer imkanınız varsa sporcu sütyeninizi yıkadıktan sonra fazla suyunu süzüp sütyeninizi güneş alan bir noktaya sererek kurutabilirsiniz. Fakat hava şartları ve ortam koşulları buna her zaman uygun olmayabilir. Yine de bu kurutma şeklini aklınızda bulundurmanızda yarar var. Böyle yaparsanız branız asma şeklinden kaynaklı esneme sorunu yaşamaz. Benzer bir durum hassas kumaş yapısına sahip yoga ve pilates kıyafetleri için de geçerlidir. Bunları da yıkadıktan sonra mümkünse sererek kurutmanızda yarar var. 

Çamaşır Makinesinde Yıkayacaksanız Elde Yıkama Programını Kullanmalısınız 

Sporcu sütyeninizi elde değil de makinede yıkamak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda sadece su sıcaklığına değil, doğru programı seçmeye de dikkat etmelisiniz. Bu noktada birçok kullanıcı, çamaşır makinelerindeki narin programı ile elde yıkama programı arasında tereddüt yaşıyor. Nitekim sütyenler için hangi programın uygun olduğu konusu özellikle kadınlar arasında önemli bir tartışma konusudur. Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında bu konuya da açıklık getirelim. 

Kısaca ifade etmek gerekirse çamaşır makinelerindeki narin programı, tambur hareketlerinin daha yavaş gerçekleşmesini sağlar. Böylelikle hassas kumaşların zarar görmeden yıkanmasını sağlar. Elde yıkama programı ise “Makinede yıkanmaz” etiketi bulunan bazı çamaşırlar için daha uygun programdır. Bu programın temel özelliği, makinede yıkanamayacak kadar hassas çamaşırlar için özel olarak geliştirilmiş olmasıdır. Başka bir deyişle, narin programı makinede yıkamaya uygun hassas kumaşlar içindir. Elde yıkama programı ise makinede yıkamaya uygun olmayan daha hassas çamaşırlar için özel bir programdır. Sporcu sütyenleri için makinede kullanmanız gereken program da elde yıkama programıdır. Narin programını kullanırsanız çamaşırınız yeterince temizlenmeyebilir. 

Bu bakımdan, spor branızı çamaşır makinesinde elde yıkama programında yıkarsanız çamaşırınız sanki elde yıkanıyormuş gibi yumuşak hareketlerle yıkanır. Kumaş dokusunda yıpranma oluşmaz. Sıkma işlemi sırasında da branız zarar görmez. Bu süreçte branızı daha iyi korumak için yıkama topu kullanmanızda yarar var. Böylelikle hem narin programa oranla daha iyi temizlik sağlarsınız. Hem de makinede bra yıkamanın yıpratıcı etkilerini önlemek bakımından daha iyi bir sonuç elde edersiniz. 

Diğer Çamaşırlarla Birlikte Yıkamamalısınız 

Çamaşır makinesini kullanırken çamaşırları renklerine göre ayırmanın önemini herkes bilir. Fakat olması gereken tek ayrım bu değildir. Çamaşırları kumaş özelliklerine göre de ayırmak, farklı türdeki çamaşırları birlikte yıkamamak gerekir. En ileri model çamaşır makineleri bile farklı kumaş türlerini bir arada yıkamadan kaynaklı sorunları önlemede yetersiz kalır. Dolayısıyla sporcu sütyeninizi makineye atarken sadece rengine bakmamalısınız. Branızı diğer çamaşırlarla değil, sütyenlerinizle birlikte yıkamalısınız. Aksi durumda sütyen dolgu ve kalıpları deforme olur ve daha çabuk eskir. Çamaşır makinesinde sütyen bozulması yaygın bir durumdur. 

Sütyen Yıkama Topları Deformasyonu Önler 

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri bağlamında bir diğer tavsiyemiz branızı yıkarken sütyen topu kullanmanızdır. Nitekim makinede sütyen yıkamanın yarattığı sorunları önlemek için geliştirilen sütyen yıkama topları bu bağlamda çok faydalıdır. İster askısız, abiye veya yapışkanlı, isterseniz büstiyer, spor bra veya başka bir sütyen modeli olsun, tüm sütyen çeşitleri için yıkama topları faydalıdır. Bu faydaları sadece süngerli sütyenlerde görmeyiz. Makinede bra yıkama konusunda da görürüz. Markası veya modeli ne olursa olsun uygun bir sütyen yıkama topuyla çamaşırınız daha güvenli şekilde temizlenir. Makine tamburunun dönüşlerinden, sürtünmeden ve sıkma kuvvetinden daha az etkilenir. 

Toz Deterjan Yerine Sıvı Deterjan Daha İyi Bir Seçimdir 

Deterjan markası konusunda tercihiniz ne yönde olursa olsun, deterjan türüne özellikle dikkat etmelisiniz. Nitekim toz deterjanlara oranla sıvı deterjanlar suda daha iyi çözünür. Bu sayede çamaşırlara daha iyi nüfuz eder. Az miktarda bile etkin temizlik sağlamaları da önemli bir özellikleridir. Ki bu da maliyet avantajı sağlar. Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında deterjan türünüze de dikkat etmelisiniz. Toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanırsanız makinede sütyen yıkamanın olumsuz etkilerini daha az hissedersiniz. Ayrıca çamaşırlarınızda daha iyi durulama gerçekleşir. Bu da cilt sağlığı açısından daha iyi bir sonuç yaratır. Veya dilerseniz bebek şampuanlarını da tercih edebilirsiniz. 

Sütyeninizi Ters Çevirirseniz Renk Kaybı Azalır

Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında renk kaybı da önemli bir konudur. Aslına bakarsanız her yıkamada tüm çamaşırlarda az da olsa renk kaybı oluşur. Çünkü suyla temas eden tüm materyallerde renkler zamanla kaybolur. Fakat bu etkiyi azaltmak için çamaşırlarınızı ters çevirerek yıkamanız faydalı bir yöntemdir. Aslında bunu sadece bra temizliği için de değil, tüm çamaşır yıkama süreçlerinizde yapmanız mümkün. Daha çok makinede kot yıkarken akla gelen bu yöntem gerçekte tüm çamaşırlarda renk kaybını azaltır. Çamaşırlarınızın suyla temas edecek yüzü daha fazla renk kaybına uğrayacağı için ön yüzü içe katlamanızda yarar var. 

Ağartıcı veya Çamaşır Suyu Kullanmamalısınız 

Günümüzde deterjan endüstrisi oldukça gelişti. Artık makinede çamaşır temizliği için deterjan kullanmak birçok bakımdan yeterlidir. Ağartıcı veya çamaşır suyu gibi ürünler ise daha ekstrem durumlarda temizlik ihtiyaçları için gerekli olabilir. Fakat söz konusu olan sütyenler olunca bu ürünlere ihtiyaç yoktur. Bu ürünleri suyla konsantre ederek kullansanız da bra dokularına zarar vermesini önleyemezsiniz. Kişisel hijyeninize özen gösterir ve branızı sık değiştirirseniz bu tür ağır kimyasallara zaten ihtiyaç duymazsınız. Sporcu sütyenleri için yıkama önerileri kapsamında kimyasal maddelerle sütyen temizliği yapmamanızı da tavsiye ederiz. 

Duşta Bra Yıkamak İyi Bir Temizlik Yöntemi Değildir 

Son olarak duşta bra yıkamanın iyi bir temizlik yöntemi olmadığından da kısaca bahsetmek istiyoruz. Bra kullanıcıları duşa sütyenle girmenin bra temizliği konusunda pratik bir çözüm olduğunu düşünme eğilimindedir. Oysa duşta sütyen yıkamak elde yıkamaya hiç benzemez. Yukarıda açıkladığımız elde pratik yıkama yönteminin püf noktalarını duşta sağlamak zordur. Nitekim duşta bra yıkayanlar gerçekte sporcu sütyenlerini sadece şampuanlı sudan geçirip durulamış olurlar. Ve bu yıkama şekli bakterileri önlemek için yeterli değildir. Bu yanlışın zararlı sonuçlarını özellikle yaz aylarında daha fazla hissedersiniz. Branızı bu şekilde yıkayıp giydiğinizde göğüs bölgenizde kaşıntı hissediyorsanız bunun nedeni temizlenmeyen bakteriler olabilir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et