Kardiyo İçin Kıyafet Seçiminin Püf Noktaları

Kardiyo İçin Kıyafet Seçiminin Püf Noktaları

Kardiyoya yeni başlıyorsanız egzersiz programı oluşturmada zorluk çekebilirsiniz. Kardiyonun herkes için geçerli genel bir içeriği yoktur. Kişinin yaşı, genel sağlık durumu, kondisyonu ve diğer etkenlere göre kardiyo egzersizleri farklılaşır. Genel olarak baktığımızda tüm egzersizler faydalıdır. Ancak kardiyo yaparken kullanacağınız kıyafetlerin seçimine de dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı egzersizler için uygun kıyafetler diğer egzersizler için uygun olmayabilir. Tüm egzersizleri aynı kıyafetlerle yaparsanız, vücudunuzda kas ve eklem ağrıları oluşabilir. Nefes kontrolü, esneklik ve diğer konularda da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Peki kardiyo yaparken nasıl giyinmek gerekir? Bu yazımızda, kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Kardiyo Eşofmanlarına Dikkat Etmelisiniz

Kardiyo yapmak isteyenler genellikle tek bir kardiyo eşofmanıyla tüm egzersizleri yapabileceklerini düşünür. Oysa her egzersizin kendine özgü bir giyim şekli vardır. Egzersizlerin hangi bölgeye odaklandığı, hangi kasları daha fazla etkilediği bu noktada en önemli belirleyicidir. Örneğin kadın sporcular için göğüs desteği bu bağlamda kritik bir öneme sahiptir. Söz gelişi koşu veya ip atlama gibi egzersizlerde göğüs bölgesinin fazla hareket etmesi yumuşak dokulara zarar verir. Bu da sarkma riskine yol açar. Bu tür egzersizlerde göğüs destekli sporcu sütyeni çeşitleri daha uygundur. Fakat kürek çekme ve benzeri egzersizler söz konusu olduğunda durum değişir. Bu tür egzersizlerde göğüs çevresine fazla baskı uygulamak ağrılara yol açabilir.

İşte bu gibi farklılıklar, kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında özel bir farkındalık gerektirir. Piyasada kardiyo eşofmanı adıyla satışı yapılan pek çok ürün görebilirsiniz. Ne var ki bu ürünlerin ismine aldanmamalısınız. Kumaş özelliklerine ve dokuma şekillerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Nitekim pamuklu eşofmanlar ter kontrolü konusunda sıkıntı yaratır. Eğer kilo vermek için yoğun tempolu kardiyo yapmak istiyorsanız fazla terlememeye dikkat etmelisiniz. Pamuklu eşofmanlar fazla terlettiği için çok su kaybettirir. Artan su kaybıyla birlikte baş ağrısı veya baş dönmesi şikayetleri yaşamanız mümkün.

Kardiyoda esas amaç, kalbi ve akciğeri belli bir tempoda çalıştırıp kalp atış hızını artırmaktır. Bu amaçla yapacağınız egzersizler sırasında kıyafetleriniz vücudunuza fazlaca temas eder. Piyasada mevcut birçok eşofman çeşidinde dayanıklılığı artırmak için kumaş dokusunda çapraz iskelet sistemi vardır. Ne var ki bu tür kumaşlar cilt üzerinde sürtünme ve tahrişi artırır. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında kardiyo eşofmanlarını bu gözle mutlaka incelemelisiniz. Pamuklu ve terleten kumaşlar, sık dokumalı eşofmanlar, naylon eşofmanlar kardiyo için uygun değildir.

Kayma Yapmayan Kıyafetler Kullanmalısınız

İster HIIT olsun isterse LISS kardiyoda egzersizlerin faydalı olması için belli bir süre ve tempoda devam etmesi gerekir. Bilindiği üzere HIIT (High Intensity Interval Training) egzersizleri yüksek yoğunluklu aralıklı egzersizlerdir. LISS (Low Intensity Sustained State) egzersizleri ise düşük yoğunluklu sürdürülebilir durum egzersizleridir. HIIT kardiyo yaparken daha fazla efor sarf edersiniz. Gençler ve orta yaş grubunda kardiyo egzersizleri arasında HIIT egzersizleri daha fazla ilgi görür. Söz gelişi, 30 saniyelik hızlı koşunun ardından 30 saniyelik hafif tempolu yürüyüş yaygın bir HIIT kardiyo egzersizidir. Ne var ki koşu sırasında kıyafetinizin üzerinizden kayması gerekli tempoya çıkmanızı engeller.

Benzer bir durum LISS kardiyo egzersizleri için de söz konusudur. Gerçi bu egzersizler diğerinin aksine, kalp atış hızında ani değişiklik meydana getirmez. Örneğin uzun süreli yürüyüş iyi bir LISS kardiyo egzersizidir. Fakat yürüyüş sırasında kıyafetlerinizin kayması dikkatinizi dağıtır. Veya LISS için kürek çekme aleti kullanıyorsanız spor için üst giyim önerileri arasında atlet, sütyen, tişört, büstiyer ve benzeri kıyafetlere dikkat etmelisiniz. Dikişsiz spor bra çeşitleri bu bağlamda uygun bir seçimdir. Oysa piyasada kardiyo tişörtü adı altında satışı yapılan ürünlerdeki pamuklu dokular fazla terletir. Sentetik kumaşlar da bazen fazlaca esner ve kayma yapar. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında bunlara da dikkat etmelisiniz.

Diğer taraftan, LISS kardiyo egzersizlerinin daha uzun sürece yayılması bazen günlük kıyafetlerle kardiyo yapma düşüncesini akla getirir. Ne var ki bu her zaman için uygun bir yaklaşım değildir. Çünkü birçok günlük kıyafet çeşidi spor yapmak için uygun değildir. Örneğin kot veya denim pantolonlar, kapriler veya tulumlar egzersizlerin gerektirdiği çevikliği göstermenizi engeller. Bunun bir istisnası spor tayt ve sütyen çeşitleridir. Bilindiği üzere bu ürünleri hem spor yaparken hem de günlük giyimde kullanmak mümkün. Eğer günlük kıyafetlerle kardiyo yapmak isterseniz kıyafet tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Vücut Hareketlerinizi Desteklemeli

HIIT kardiyo egzersizleri arasında farklı pek çok egzersiz çeşidinden bahsetmek mümkün. Örneğin ip atlama, zıplama, şınav çekme gibi hareketler en yaygın HIIT egzersizleri arasındadır. Veya çömelme, tek ayakla sandalyeye çıkma, mekik çekme de en yaygın HIIT hareketleri arasında yer alır. Kalp atış hızınızı istediğiniz düzeye çıkaran bu hareketler sırasında kıyafetlerinizin hareketlerinizi desteklemesi gerekir. Nitekim vücutta denge ve dayanıklılık direncini artıran HIIT egzersizleri doğru kıyafet seçimiyle başarılı sonuçlar verir. Yanlış kıyafetler ise hem yorgunluk verir hem de kas ve eklem ağrılarına yol açar. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında bunlara da dikkat etmelisiniz.

Bu bağlamda alt giyimde bel çevresini sıkıştıran kıyafetler iyi bir seçimdir. Şu şartla ki dokularda zedeleme yapmamalı. Alt giyimde eşofman tercih ediyorsanız, yeterince sıkı bir eşofman terletmemek şartıyla uygun bir seçimdir. Bel çevresinde uygun sıkılık, bacak ve kalça hareketlerinizi daha iyi destekler. Üst giyimde ise kol, omuz ve sırt kaslarınızı destekleyen giysilere öncelik verebilirsiniz. Örneğin sporcu atlet ve sütyenleri bu bağlamda en uygun seçimlerdir. Nitekim bu ürünlerin özel kumaş yapıları, kesimleri ve dokuma özellikleri kardiyo yaparken kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında bunları da unutmamalısınız.

Bacak Hareketleri İçin Spor Taytlar Daha Faydalıdır

Kardiyo egzersizlerinin farklı içeriklere sahip olduğuna yukarıda işaret etmiştik. Eğer bacak egzersizlerine ağırlık verecekseniz kıyafet seçiminde spor taytlar iyi bir seçimdir. Örneğin koşu sırasında spor taytlar, sağladığı sıkılaştırma etkisiyle bacak hareketlerini kolaylaştırır. Aynı etkiyi bisiklet sürerken veya yürüyüş yaparken de görebilirsiniz. Kardiyo sırasında şort veya eşofman giydiğinizde bu etkiyi göremezsiniz. Bu durum, spor salonlarındaki kondisyon bisikletlerinde kendisini daha fazla belli eder. Nitekim bu bisikletler istediğiniz tempoya ulaşmanız için daha uygundur. Fakat şort veya eşofmanla kondisyon bisikleti kullanmak zordur.

Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında bacak egzersizleri için spor taytlara öncelik verebilirsiniz. Kasları orta düzeyde zorlayan egzersizler sırasında sıkılaştırıcı kıyafetler faydalıdır. Kondisyon bisikletiyle kardiyo yapmak isteyenler için bisikletçi taytı iyi bir seçimdir. Bu ürünler bacak, kalça, bel ve karın bölgesinde daha etkili sıkılaşma sağlar. Böylelikle yağ yakmayı kolaylaştırır. Cildin kendi kendisini toparlamasına da yardımcı olur. Bacak kaslarınızı daha iyi çalıştıran biker tayt çeşitleri, kardiyoda 20 dakikalık periyotlarla bir üst aşamaya geçmenizi kolaylaştırır.

Nefes Kontrolünü İhmal Etmemelisiniz

Fazla efor gerektiren kardiyo egzersizleri sırasında nefes kontrolü önemlidir. Kardiyo sırasında kalp atış hızınız artarken vücudunuza giren oksijen miktarının da artması gerekir. Aksi durumda metabolizmanız sürece uyum sağlayamaz. Kilo vermek veya formda kalmak için kardiyo yapacaksanız günlük 40 dakikalık kardiyo egzersizleri gerekir. Ancak nefes kontrolüne dikkat etmezseniz çabuk yorulursunuz. Bir süre sonra kardiyoyu bırakmak isteyebilirsiniz. Aslında kardiyo egzersizleri akciğer kapasitesini artırma konusunda çok faydalıdır. Özellikle HIIT kardiyonun bu konuda faydaları yüksektir. Ne var ki kıyafet seçiminiz uygun değil ise bu faydaları göremezsiniz.

Bu bağlamda kullanacağınız kıyafetler nefes alıp vermenizi zorlaştırmamalı. Örneğin küçük beden sütyen veya atletler, tişörtler nefes kontrolünüze zarar verir. Badyler için de dikkatli olmak gerekir. Aslında doğru bir bady seçimi göğüs kaslarınızı daha iyi çalıştırır. Ancak küçük beden bady giymek nefes almanızı zorlaştırır. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında bunlara da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca sıkılaştırıcı spor sütyen seçiminde de dikkatli olmak gerekir. Göğüs destekli sütyen çeşitleri bazen göğüs hareketlerini engeller. Vücudunuza ne kadar az oksijen girerse yorgunluğunuz o kadar artar.

Kardiyoda nefes kontrolü, ağırlık kaldırarak yapacağınız egzersizlerde de önemlidir. Genel olarak baktığımızda, ağırlık egzersizleri vücutta kemik yoğunluğunun artmasına katkı sağlar. Ne var ki bu egzersizler için de kıyafet seçimi önemlidir. Fazla dar ve sıkı tişörtler veya atletler kaslarınız üzerindeki baskıyı artırır. Nefes almanız zorlaştıkça metabolizmanızın direnci zayıflar. Bir süre sonra kemik ağrıları yaşamanız kaçınılmaz hale gelir. Kardiyo kapsamında fitness yapıyorsanız en sağlıklı sonuçları uygun kıyafet seçimiyle alabilirsiniz. Bu noktada fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları faydalı olabilir.

Mevsim Şartlarını Gözetmelisiniz

İster evde veya spor salonunda olsun, isterseniz açık alanlarda kardiyo yaparken mevsim şartları da kıyafet seçiminizi doğrudan etkiler. Açık alanlarda bu etkileri daha fazla hissedersiniz. Örneğin ormanda koşu veya yürüyüş yapmak ciğerlerinizi bol oksijenle doldurur. Ancak soğuk havalarda vücut ısınızı dengede tutmakta zorluk çekebilirsiniz. Üşümemek için giydiğiniz kıyafetler bir süre sonra terlemenize yol açar. Hele bir de yün kıyafetlerle gelmişseniz daha fazla terlersiniz. Terlemeyi ilk başlarda hissetmeyebilirsiniz. Fakat uzun süre devam eden terleme soğukla mücadelenizi zorlaştırır. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları bu bağlamda daha sağlıklı bir spor deneyimine ulaşmanıza yardımcı olur.

Soğuk havalarda kardiyo yaparken kat kat giyinmeye dikkat etmelisiniz. Terlemeye başladıkça üzerinizdeki bir kat giysiyi çıkarabilirsiniz. Burada önemli bir püf nokta, katlardan hiçbirinin fazla kalın olmamasıdır. Aksi durumda sıcaklık farkını daha çok hissedersiniz. Bu da metabolizmanızın uyum sağlamasını zorlaştırır. Bu bağlamda yün hırka ve kazaklar çok kötü bir seçimdir. Kalın montlar da yine uygun değildir. Oysa uzun kollu tişörtler daha iyi bir seçimdir. Örneğin polo yaka veya sıfır yaka uzun kollu tişörtler kışlık spor üst giyim önerileri içinde değerlendirilebilir. İç giyimde ise sporcu atleti tercih edebilirsiniz.

Sonbahar ve kış aylarında açık alanlarda kardiyo yaparken termal içlik giyebilirsiniz. Fakat içliğin tümüyle pamuklu olmaması gerekir. Daha esnek hareketler için sentetik kumaşlar faydalıdır. Ancak bunların kayma yapmayanlarını tercih etmelisiniz. Polyester ve elastan karışımı kumaşların kayma direnci genel olarak daha iyidir. Yüksek bel spor tayt çeşitleri de bu bağlamda iyi bir seçimdir. Bununla birlikte termal içlik ve tayt çeşitlerini sıcak havalarda kullanmamalısınız. Aksi durumda vücudunuz çok su kaybeder. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında bunlara da dikkat etmelisiniz.

Kendinizi Daha Güzel ve Çekici Hissetmelisiniz

Kardiyo egzersizleri çoğu zaman zayıflama egzersizleri gibi görülse de aslında sağlıklı bir yaşam için gerekli ve faydalı egzersizlerdir. Özellikle kalp sağlığı üzerinde güçlendirici etkileri vardır. Kalp ritmini belli bir düzeye ulaştıran kardiyo, kalbin kan pompalamak için çalışmasını kolaylaştırır. Kalp krizi risklerini azaltır. Ancak kardiyoda devamlılık da önemlidir. Haftada en az 3 gün kardiyo yaparsanız bu faydaları kısa sürede görmeye başlarsınız. Bu noktada motivasyon önemli bir kavramdır. Çünkü motivasyonun devamlılık üzerinde etkisi yüksektir. Kendinizi daha güzel ve çekici hissetmenizi sağlayan kıyafetler motivasyonunuzu ve kardiyoya devamlılığınızı artırır. Öyle ki 20 dakikalık bir yürüyüş için bile kıyafet seçiminize dikkat etmenizde yarar var.

Kardiyonun beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığına da iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Kalbinizin düzgün çalışması, doku ve hücrelerinize yeterince oksijen ulaşması ruh sağlığınızı olumlu etkiler. Kardiyo yaparken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan renklere ve stil özelliklerine sahip kıyafetler bu bağlamda daha faydalıdır. Bilindiği üzere doğadaki her rengin insan psikolojisi üzerinde farklı etkileri vardır. Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları arasında renk tercihleri düşündüğünüzden de etkili sonuçlar doğurabilir. Örneğin enerjinizin düştüğü zaman dilimlerinde sarı, kırmızı veya turuncu renkli kıyafetler giyebilirsiniz. Söz gelişi leopar desenli tayt kendinizi iyi hissettirebilir. Fakat kahverengi ve gri tonları bu zaman dilimlerinde iyi bir seçim olmayabilir. 

Kardiyo İçin En Güzel Sporcu Sütyeni ve Spor Tayt Kombinleri Activera’da!

Kardiyo için kıyafet seçiminin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Kadın spor giyiminde ülkemizin sayılı markalarından biri olan Activera sporcu sütyeni ve spor tayt seçenekleri konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahip. Bugüne kadar binlerce kullanıcının bu ihtiyaçlarını karşıladık. Hem spor yaparken hem de günlük giyimde kendilerini daha güzel hissetmelerini sağladık. Kardiyo için nasıl bir programınız olursa olsun sporcu sütyeni ve kadın spor taytları için Activera’yı tercih edebilirsiniz. Sitemizde arama motorunu kullanarak aradığınız ürünlere kolayca ulaşıp sipariş verebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et