Kendinize En Uygun Sporcu Sütyeni Seçmenin Püf Noktaları

Kendinize En Uygun Sporcu Sütyeni Seçmenin Püf Noktaları

Spor yapan kadınlar göğüs, sırt ve omuz bölgelerini korumakta bazen zorluk çeker. Özellikle koşu ve benzeri sporlarda göğüsler yukarı-aşağı ve yanlara doğru çokça hareket eder. Bu hareketler bir süre sonra göğüslerde ağrı meydana getirir. Hatta sarkmalara bile yol açabilir. Doğru sporcu sütyeni seçimi kadın dünyasında en hassas konulardan biridir. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları ile hem spor yaparken hem de günlük giyimde kendinizi daha rahat ve şık hissetmeniz mümkün.

Günümüzde sporcu sütyenleri sadece spor için değil, aynı zamanda günlük giyimde de sıkça tercih edilmekte. Yanlış sütyen seçen kadınlar hem fiziksel hem de estetik açıdan çeşitli zorluklar yaşar. Peki doğru seçimler yapmak için nelere dikkat etmek gerekir? İyi bir sporcu sütyeninde göğüs desteği nasıl olmalıdır? Askı uzunluğu ve esnekliği hakkında nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Spor türüne dikkat etmelisiniz.

Doğru spor sütyenini seçmek için farklı pek çok konuya dikkat etmek gerekir. Bunlar içinde en önemlilerinden biri spor türüdür. Bazı spor türlerinde göğüs hareketleri zayıf, bazılarında ise fazladır. Düşük ve orta tempolu sporlar için sıkıştırma özelliğine sahip sporcu sütyenleri daha iyi bir seçimdir. Örneğin paten, kayak, jogging gibi sporlar düşük veya orta tempolu sporlardır. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde bu sporlar için sıkıştırıcı kadın sporcu sütyenini tercih edebilirsiniz. Böylelikle göğüs dokunuz üzerindeki gerilim azalacaktır.

Diğer taraftan koşu, basketbol, aerobik gibi sporlar yüksek tempolu sporlardır. Bu spor türlerinde anatomiyi korumak daha zordur. Yüksek efor gerektiren sporlarda göğüslerin korunabilmesi için sarma ve sıkılaştırma özelliğine sahip sütyenler daha iyi bir seçimdir. Bu sporlarda fitness sütyenini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Sütyenin alt lastiği hiçbir zaman göğüsleri sıkmamalı. Koşu sırasında eğer böyle bir hisse kapılırsanız sporcu sütyeni seçiminizi gözden geçirmeniz gerekir.

Kullanacağınız sporcu sütyeni rahat hissettirmeli.

Kadınların birçoğu sütyen seçiminde kendi beden ölçülerini değil de bir beden küçük ürünleri tercih etme eğilimindedir. Göğüsleri daha dik ve çekici göstermek adına bu tür yanlış seçimler yapılabiliyor. Oysa bir beden küçük sporcu sütyeni ile kendinizi spor sırasında rahat hissedemezsiniz. Sporcu sütyeni bedeni nasıl seçilir diye merak ediyorsanız bu konuda faydalı bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kullandığınız sporcu sütyeni eğer spor sırasında veya spordan sonra göğüs ağrısı hissetmenize yol açıyorsa doğru bir seçim değildir. Ayrıca son zamanlarda kilonuzda değişiklik meydana geldiyse sporcu sütyeniniz küçük veya büyük gelebilir. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde bu tür değişimlere de dikkat etmelisiniz. Daha önce rahat bir şekilde kullandığınız sporcu sütyeni artık sizi rahatsız etmeye başladıysa yenisini alma vakti gelmiş demektir.

Sporcu sütyeni göğsünüzü yeterince desteklemeli.

Göğüs desteği konusu da doğru sporcu sütyeni seçmenin püf noktalarından biridir. Sporcu sütyenlerinde destekleyicilik özelliği genellikle düşük, orta ve yüksek şeklinde üç farklı türdedir. Az efor gerektiren sporlarda düşük destekleyicilik özelliğine sahip sporcu sütyenleri daha isabetli bir seçimdir. Efor miktarı arttıkça daha yüksek destekleyicilik özelliğine sahip ürünleri tercih etmek gerekir.

Giyim zevkinize göre yüzücü sırtı, üçgen, V yaka veya diğer sporcu sütyeni çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler arasında renk, desen, kesim ve diğer özelliklerine göre çeşitli farklılıklar mevcuttur. Fakat spor sırasında göğüs desteğini ihmal ederseniz liflerde artan baskı sonucu göğsünüzde sarkma riski oluşur.

Genel olarak baktığımızda, vücudu saran sporcu sütyenleri göğüs desteği konusunda faydalıdır. Fakat kumaş şeklini kaybetmeye başlamışsa göğsünüzü yeterince desteklemez. Göğüsleriniz büyükse sıkıştırma özelliği olan sporcu sütyenleri sizin için iyi bir seçim olmaz. Bunun yerine göğsünüzü kapsül gibi saran modellerle daha rahat hareket edersiniz.

Sporcu sütyenlerinde arkaya doğru sıkılaşan askılar göğüsleri çok daha iyi destekler. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde buna özellikle dikkat etmelisiniz. Sporcu sütyeniniz bedeninize tam olarak oturmalı. Hiçbir boşluk veya taşma yapmamalı. Bunlarla karşılaşmanız durumunda beden seçiminizin uygun olmadığı sonucuna varabilirsiniz.

Askılar ağırlığı eşit şekilde dağıtmalı ve esneme yapmamalı.

Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde önemli konulardan biri de askı genişliği ile ağırlık dağılımı arasındaki ilişkidir. Bu konuda özellikle büyük göğüslü kadınların dikkatli olması gerekir. Çünkü göğüs büyüklüğü arttıkça askı nedeniyle omza binen yük artar. Omuz bölgesinden geçen askılar göğüs ağırlığını vücuda eşit şekilde dağıtmayı sağlar. Askının yeterince kalın ve ayarlanabilir olması bu bağlamda önemli bir avantajdır. Bu sayede spor sırasında veya sonrasında göğüs veya sırt ağrısı riski azalır.

Sporcu sütyeninin askısı ne kadar az esnerse kontrol konusunda o kadar fazla avantaj sağlar. Ayarlanabilir askılar söz konusu olduğunda bu askılar vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uyumu sağlamalı. Ayarlanamayan askılarda ise teninizle arasındaki mesafenin bir parmağı geçmemesi gerekir. Ayrıca askının şekli de estetik yönden önemlidir. Modern tasarıma sahip şık askılar spor sırasında kendinizi daha güzel hissetmenize yardımcı olur.

Sporcu sütyeninin askılarının minimum esneklikte olması göğüs hareketlerini azaltmasını sağlar. Sporcu sütyeninizin askıları esnemeye başlamışsa göğsünüzü korumada yetersiz kalması mümkündür. Göğüslerdeki yumuşak dokular sarkmaya karşı son derece yatkındır. Göğüsleri destekleyecek bir şey olmadığında göğüs sarkmaları artar. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde askı esnekliğine de mutlaka dikkat etmelisiniz.

Seçtiğiniz modelin rengi veya tasarımı ne olursa olsun askı esnekliği çok daha önemlidir. Bazı durumlarda ayarlanabilir askılar yeterli çözümler sağlamaz. Sporcu sütyeninizde esneyen askı sorununu askı ayarıyla düzeltmeniz her zaman mümkün olmaz. Bu tür durumlarda sütyeni yenilemek daha iyi bir çözümdür.

Kesim şekli sürtünmeye neden olmamalı.

Yumuşak dokulardan oluşan göğüsler fiziksel etkilerden kolayca zarar görebilir. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde sütyenin kesim şekline de dikkat etmelisiniz. Piyasada birbirinden güzel çeşitlere sahip pek çok sporcu sütyeni bulabilirsiniz. Klasik çizgiler tarzınıza uygun değil ise çapraz askılı veya asimetrik kesimli sporcu sütyenlerini tercih edebilirsiniz. Bu modellerin her biri spor sırasında veya günlük hayatta stilinize farklı bir görünüm kazandırır.

Ne var ki ürünlerin kesim şekline de dikkat etmelisiniz. Esnek malzemeden üretilse bile doğru kesime sahip olmayan sporcu sütyenlerini rahatça kullanamazsınız. Doğru kesime sahip bra modelleri göğsü sıkıştırır. Bunlarda ayrıca pedlere ihtiyaç yoktur. Ped desteğine sahip sporcu sütyenleri ise sarmalama formu sayesinde beli de sarar. Ancak kesim şekli sürtünmeye neden oluyorsa spor sırasında cildiniz zarar görür. Cildinizde başlayan kızarıklık ve yanmanın bir süre sonra daha şiddetli ağrıları tetiklemesi mümkündür.

90 beden ve üzeri göğüs büyüklüğü için hem sıkıştırma hem sarmalama özelliğine sahip sporcu sütyenleri daha iyi bir seçimdir. Ancak sütyenin kesim şekline de mutlaka dikkat etmek gerekir. Hatalı kesim nedeniyle sporcu sütyeniniz göğsünüze tam oturmuyorsa en basit esneme hareketlerinde bile sorun yaşama riskiniz artar.

Kumaş çeşidi terletmemeli.

Doğru sporcu sütyeni seçiminde kumaş çeşidi de önemli bir diğer noktadır. Piyasada zaman zaman alıcı bulan %100 pamuklu kumaşlar ter kontrolü konusunda iyi bir seçim değildir. Spor yapan kadınlar göğüs bölgelerinde sadece hareket kaynaklı sorun yaşamaz. Terleme ve ter kokusu nedeniyle de sorun yaşarlar. Göğüs ve çevresinde artan terleme sonucu kişinin spora ilgisini kaybetmesi bile mümkündür.

Sporcu sütyenlerinde genellikle polyester, elastan, bambu, mikrofiber gibi farklı kumaş çeşitleri tercih edilir. Bunlar içinde özellikle polyester ve elastan karışımları terletmeme özelliğiyle öne çıkmakta. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde terletmeyen kumaş seçimine de özellikle dikkat etmelisiniz. Yumuşak ve nefes alabilen kumaşlar sporcu sütyeni konusunda çok daha uygundur. Böylelikle spor sırasında cildiniz zarar görmez. Vücut yapınıza en uygun sporcu sütyeni ancak terletmediği sürece rahat bir kullanım deneyimi sunar.

Sporcu sütyeni kombinlerinizi tamamlamalı.

Spor yaparken giyebileceğiniz farklı pek çok kıyafet seçeneği mevcut. Sporcu sütyenleri en çok spor taytlar ile kombinlenmekte. Taytların yanı sıra eşofmanlar, şortlar ve diğer kıyafetlerle de farklı kombinler oluşturmak mümkün. Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları içinde kombinlerinizi de dikkate almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle küçük bir dokunuşla spor stilinizde fark yaratabilirsiniz. Örneğin göğüslerin alt kısmını destekleyen balen ile kombininize şık bir görünüm kazandırmanız mümkün. Spor stilinize daha zarif bir görünüm kazandırmak için ise ince askılı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Kendinize en uygun sporcu sütyenini seçmenin püf noktaları konulu bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Kadın sporcu sütyeni bra konusunda uzman marka Activera, geniş ürün yelpazesiyle aradığınız ürünleri bulmanızı sağlıyor. Hangi spor türü için hangi beden ve renkte bir ürün arıyorsanız Activera’da beklentilerinizin çok ötesinde çözümler bulabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden sporcu sütyenlerini Sporcu Sütyeni [BRA] sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et