Sonbaharda Spor Yapacak Olanlara Tavsiyeler

Sonbaharda Spor Yapacak Olanlara Tavsiyeler

Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak en önemli ihtiyaçlardan biridir. Düzenli olarak spor yapan kişiler kendilerini daha dinç ve zinde hisseder. Kalp sağlığı, uyku düzeni, bağışıklık sistemi ve diğer birçok konuda spor yapmanın faydaları yüksektir. Ne var ki sonbaharın gelişiyle birlikte pek çok insan spora karşı ilgisini kaybetmeye başlıyor. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte özellikle açık alanlarda spor yapanların sayısı azalıyor. Oysa uygun önlemleri alarak sonbaharda da spor yapmak mümkündür. Böylelikle spordan hiç kopmamış olur ve kış aylarına daha sağlıklı girersiniz. Sonbahar spor kombinleri sayesinde vücut ısınızı korur, daha konforlu bir spor deneyimi yaşarsınız. Bu yazımızda, sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler paylaşacağız. 

Hava Koşulları Uygunsa Açık Alanları Tercih Edebilirsiniz

Spor yapmak için aslında dilediğiniz tüm ortamları değerlendirebilirsiniz. Örneğin evde, spor salonunda veya açık alanlarda spor yapabilirsiniz. Bununla birlikte açık alanlarda spor yapmanın çok önemli bir faydası vardır. Bu fayda, vücuda bol miktarda taze oksijen girişi sağlamasıdır. Evde veya spor salonunda spor yaparken böyle bir imkanı bulamazsınız. Hava koşulları uygun olursa sonbaharda spor için açık alanları özellikle değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Vücudunuz böylelikle sonbahar aylarını daha sağlıklı geçirir ve kışa daha sağlıklı girer. Alacağınız taze oksijen kendinizi daha dinç ve enerjik hissettirir. Bu sayede sonbahar yorgunluğu ve benzeri şikayetlerle daha kolay baş edebilirsiniz. 

Sonbaharda fit kalmak özel bir çaba gerektirir. Günlerin kısalması, düşen aktivite miktarı ve diğer pek çok neden, formunuzu korumanızı zorlaştırır. D vitamini eksikliği de bu bağlamda önemli bir sorundur. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler içinde bu konuya da değinmek isteriz. Açık alanlarda spor yapmak oksijenin yanı sıra D vitamini ihtiyacını karşılamak için de çok faydalıdır. Vücutta D vitamininin eksik olması bağışıklık sistemini zayıflatır. Kişinin kendisini daha yorgun ve stresli hissetmesine yol açar. Sonbahar aylarında vücudunuzda kemik ağrısı, yürüme güçlüğü, baş ağrısı gibi şikayetler hissediyorsanız bunun nedeni D vitamini eksikliği olabilir. Fakat hava koşulları uygunsa açık alanlarda yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş bile bu konuda çok faydalı olacaktır. 

Diğer taraftan, spor yapmak sağlık için olduğu kadar aynı zamanda da bir sosyalleşme aracıdır. Açık alanlarda yapacağınız spor egzersizleri yeni insanlarla tanışmanıza ve sosyalleşmenize yardımcı olabilir. Fakat elbette hava koşulları uygun değil ise diğer seçenekleri değerlendirmeniz daha sağlıklıdır. Sonbaharda spor yaparken soğuk algınlığına ve diğer hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Bu yönde bir risk değerlendirmeniz varsa spor salonunda veya evde spor yapmak sizin için daha iyi bir seçim olabilir. 

Hava Koşullarına Uygun Giyinmelisiniz 

Sonbaharda spor programları hava koşullarına dikkat etmeyi zorunlu kılar. Dolayısıyla sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında uygun kıyafet seçimi çok önemli bir konudur. Açık alanda spor yapmaya gidenler bazen ince hırka veya kazakları tercih edebiliyor. Ne var ki vücut ısınız yükseldikçe bu giysiler terletmeye başlar. Terlemeyi ilk başta fark etmeniz zor olabilir. Ancak vücudunuz ısındıkça terleme de doğal olarak artar. Fazla kalın giyinmek ayrıca kas hareketleri üzerinde de zorlaştırıcı etki gösterir. Hatta bir süre sonra sporu bırakmanıza bile neden olabilir. 

Bu noktada en yaygın yanlışlardan biri, kişinin terleme yoluyla daha kolay kilo vereceğini zannetmesidir. Oysa terleme ile kilo verme arasında zorunlu bir ilişki yoktur. Çünkü terleme, vücut içinde artan sıcaklığı düşürmek için vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Kilo vermek ve formda kalmak için ise vücudun fazla kalorilerden kurtulması gerekir. Bunun da yolu kasları çalıştırmaktır. 

Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında bu noktaya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Çünkü sonbaharda fazla kilolardan kurtulmak adına aşırı terlemenin iyi bir şey olduğuna inananların sayısı hiç de az değildir. Hatta bu yüzden naylon eşofmanlara talep sonbaharda artar. Ne var ki sonbaharda ve diğer hiçbir mevsimde naylon eşofmanlara ilgi duymamalısınız. Unutmayın ki sizi terleten kıyafetler hasta olmanıza adeta davetiye çıkarır. Terlemeniz arttıkça vücut ısınız düşmeye devam eder. Bu da zorlu hava koşullarından daha fazla etkilenmenize yol açar. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında naylon eşofmanların zararlarını aklınızdan hiç çıkarmamanızı tavsiye ederiz. 

Terliyken Soğuğa Maruz Kalmamalısınız 

İster açık alanda olsun isterse spor salonunda terliyken soğuğa maruz kalmak da hastalıklara davetiye çıkarır. Açık alanda birden karşınıza çıkacak bir soğuk hava akımı bu nedenle risklidir. Spor salonunda ise mola vermek için dışarı çıkarsanız soğuğa özellikle dikkat etmelisiniz. Bağışıklık sisteminiz soğukla karşılaştığında bir süreliğine bu durumun üstesinden gelir. Ancak düşmeye devam eden vücut ısınız zamanla bağışıklık sisteminize de zarar vermeye başlar. Terliyken rüzgara maruz kalırsanız vücudunuzda birçok kas ve eklem ağrısı da oluşabilir. Orta yaş ve üzerinde bu şikayetlerin etkisinin daha şiddetli olması mümkündür. 

Sonbaharda spor yaparken baş ve boyun bölgenizi korumaya özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü vücudunuzun kaybedeceği ısı miktarının yarıya yakını bu bölgelerden kaybedilir. Terliyken soğuğa maruz kalan bu bölgelerde oluşan ağrıların şiddeti de daha yüksektir. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bu bağlamda büyük önem taşır. Mevsim şartlarına uygun spor giysiler bu gibi durumlarda hastalığa yakalanma riskinizi azaltır. Hava eğer soğuk ve yağmurluysa yanınızda mutlaka atkı ve bere bulundurmalısınız. Kendinizi rüzgardan koruyamayacağınızı düşünüyorsanız açık alanda spor yapmamak daha iyi bir seçim olabilir. 

Spor Ayakkabınız Terletmemeli 

Sonbaharda spor yapmak için açık alanları tercih ediyorsanız ayaklarınızın üşümemesine de dikkat etmelisiniz. Aslına bakarsanız, spora başlarken ayaklarınızda bir miktar üşüme hissetmeniz normaldir. Bu durum, gövde ve kol çevrenizde artan kan dolaşımı nedeniyle ayaklarınızdan çekilen kan miktarından kaynaklanır. Fakat ısınma hareketleri ile vücudunuz spora alıştıkça vücut ısınız artmaya başlar. Ayaklarınızda da sıcaklık artar. Sonbaharda spor yaparken fazla kalın ve terleten spor ayakkabılar giyerseniz bu konuda bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında ayakkabı seçiminin önemine de özellikle dikkat çekmek isteriz. 

Spor yaparken giyeceğiniz ayakkabı kesinlikle terletmemeli. Ayaklarınızı sıcak tutmak adına terleten ayakkabılar giyerseniz ayaklarınızda biriken ter kokuya yol açar. Terli ayaklarda hızla üreyen zararlı mikroorganizmalar ter kokusunun esas nedenidir. Ayrıca ayak derinizde kızarıklık, kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerle de karşılaşma ihtimaliniz artar. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler içinde spor ayakkabı seçiminize de özellikle dikkat etmelisiniz. Ve spor ayakkabınızı mutlaka spor çoraplarıyla birlikte kullanmalısınız. Böylelikle ayaklarınız daha sağlıklı hareket eder. 

Diğer taraftan, her spor türünün kendine uygun bir ayakkabı çeşidinin olduğunu da unutmamalısınız. Örneğin yürüyüş ayakkabılarıyla basketbol oynayamazsınız. Veya koşu ayakkabılarıyla trekking yapamazsınız. Bu tür yanlış kullanım şekilleri spor sırasında çeşitli zorluklar yaşamanıza neden olur. Sonbaharda sağlıklı spor aktiviteleri için spor ayakkabılarınızın türü ve niteliğinin de uygun olması gerekir. Koşu ve benzeri sporlar için spor ayakkabınız, zeminden gelen darbelerin etkisini azaltan bir taban yapısına sahip olmalı. Ayrıca ayaklarınıza birebir uyumlu ve konforlu olması da spor sırasında avantaj sağlar. 

Spor Kıyafetleriniz Cildinize Nefes Aldırmalı 

Hangi spor türünde olursa olsun spor yaparken terlemek kaçınılmazdır. Vücuttaki ter atımının sağlıksız hale gelmemesi için kıyafet seçimine dikkat etmek gerekir. Spor yaparken kullanacağınız kıyafetler cildinize nefes aldırırsa ter kokusu şikayetleriyle karşılaşmazsınız. Çünkü kokuya yol açan esas unsur terlemek değildir. Terin cilt üzerinde birikmesi sonucu içerisinde üreyen zararlı mikroorganizmalardır. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında bu ayrımın önemini özellikle vurgulamak isteriz. Terletmeyen kumaştan yapılan spor kıyafetler cildinizde bakteri oluşmasına izin vermez. Bu bağlamda yüzde 100 pamuklu kıyafetler spor için iyi bir seçim değildir. Çünkü bu kıyafetler çok terletir ve ter kokusunu önlemede yetersiz kalır. 

Sonbaharda spor yapacak kadınlar için sporcu sütyeni, spor tayt, tişört ve büstiyerden oluşan kombinler daha uygundur. Örneğin koşu sırasında büstiyer kullanmak vücut ısısını korurken daha rahat hareket etmeye yardımcı olur. Şu şartla ki vücudunuzda sürtünme yapmamalı. Dilerseniz rahat bir tişört de kullanabilirsiniz. Fakat tişörtün terletmemesi gerekir. Nitekim terletmeyen kumaştan yapılmış ve elastan içeren kıyafetler sonbaharda spor yaparken çok daha iyi bir seçimdir. Bu kıyafetler daha sağlıklı spor yapmanıza ve kilo vermenize yardımcı olur. Spor giyim kombinleriniz başarılı olursa egzersizlere hız kesmeden devam edebilirsiniz. Aksi durumda kıyafet değiştirmek için çok vakit harcarsınız. Bu da sizi spordan soğutabilir. 

Erkekler için ise sonbahar spor kombinlerinde uygun hava koşullarında şort, kapri, tişört kombinleri tercih edilebilir. Ancak kumaş seçimine özellikle dikkat etmek gerekir. Terleten kumaşlardan yapılan ürünler hiçbir mevsim spor için uygun değildir. Hava koşullarının zor olduğu günlerde ise eşofman altı daha iyi bir seçimdir. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında şu noktaya özellikle dikkat çekmek isteriz. Teri emen ve dışarıya atan polyester ve benzeri kumaşlar bu bağlamda çok daha iyi bir seçimdir. Sentetik elyaf eşofmanlar da bu bağlamda uygun bir tercihtir. Ayrıca esnek taytlar da ter atımı ve konfor açısından faydalıdır. Bu kıyafetlerle en zorlu hareketleri bile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Gün İçinde Değişen Hava Sıcaklıklarına Dikkat Etmelisiniz 

Mevsim geçişlerinde ani sıcaklık değişimleri sık gerçekleşir. Sonbahar aylarında güne örneğin serin bir havayla başlayıp öğle saatlerine doğru sıcaktan bunalabilirsiniz. Veya bir anda sağanak yağmurla karşılaşmanız da mümkün. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bu tür değişimler konusunda da önemlidir. Özellikle açık alanda spor yapacak olanların bu tür durumlara hazırlıklı olmaları gerekir. Spor çantanıza yağmurluk veya rüzgarlık ile şemsiye koyarsanız ani değişimlerde kendinizi daha iyi korursunuz. 

Sonbaharda orman koşuları, meraklılarının ilgi duyduğu önemli bir sportif aktivitedir. Ancak bu tür ortamlarda hava değişimleri daha dikkatli olmayı gerektirir. Orman koşusu yaparken kalın giyinirseniz vücudunuz kısa sürede fazla su kaybeder. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler içinde orman koşuları için kıyafet seçimine özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ormanda yapacağınız egzersizlerin kısa sürede hasta olmanıza yol açması mümkündür. Ormanda trekking veya hiking yapacaksanız yanınızda bir yağmurluk veya rüzgarlık bulundurmanızda yarar var. Aniden bastırabilecek yağmura veya rüzgara karşı böylelikle daha iyi korunursunuz. Trekking ve hiking için ayrıca ılık havaları tercih etmeniz de daha faydalıdır. 

Vücudunuzun Su Kaybını Telafi Etmelisiniz 

Spor yaparken terlemeyle birlikte vücudumuz doğal olarak su kaybeder. Su kaybı konusunda vücudumuz yeterince dayanıklı değildir. Pek çok sistemin sağlıklı çalışabilmesi için vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. Sonbaharda spor yaparken yanlış kıyafet seçimi nedeniyle fazla su kaybederseniz bu kaybı mutlaka telafi etmeniz gerekir. Aksi durumda şikayetleriniz giderek artar. Şikayetler ilk olarak baş ağrısıyla başlar. Ayrıca baş dönmesi, halsizlik, çabuk yorulma gibi şikayetler de vücudunuzun su kaybını telafi etmeniz gerektiğini gösterir. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında bu konuyu da ihmal etmemelisiniz. Spor yaparken su tüketmeniz bir taraftan sıvı kaybını önler. Bir taraftan da daha sağlıklı kalori yakmanıza yardımcı olur. 

Evde Küçük Bir Spor Alanı Yaratabilirsiniz 

Sonbahar ve kış aylarında spor yapmak için dış mekanlar sizin için uygun değil ise farklı çözüm yollarından yararlanabilirsiniz. Bunların başında evde küçük bir spor alanı yaratmak geliyor. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında bu tür çözüm yollarını da gerektiğinde devreye sokmak mümkündür. Böylelikle dışarıya çıkmadan veya spor salonuna gitmeden de sonbaharda spor egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, spor yapmak için ev ortamı her zaman için uygun değildir. Bu nedenle evde yapacağınız spor türünü doğru belirlemelisiniz. Ev ortamına uygun spor türünü seçer ve uygun malzemeleri kullanırsanız sonbaharda evde kolayca spor yaparsınız. 

Ev ortamında yoga ve pilates en uygun spor türleridir. Kadınlar için uygun bir sporcu sütyeni ve dikişsiz tayt spor için en önemli ihtiyaçları karşılar. Ayrıca küçük dambıllar ve direnç yayları da evde spor yapmak için en uygun malzemelerdir. Bu tür araçlar kol ve bacak kaslarınızı çalıştırmak için çok elverişlidir. Böylelikle kol ve bacak bölgenizde sonbahar aylarında sarkma oluşmasını evde spor yaparak kolayca önlersiniz. Bu size yaza hazırlık konusunda da avantaj sağlar. Çünkü sonbahar aylarında oluşan sarkmaları yaz öncesinde gidermek daha fazla efor harcamayı gerektirir. 

Oturduğunuz Yerden Spor Yapabilirsiniz 

Sonbaharda spor yaparken evde olmayı tercih ediyorsanız aslında oturduğunuz yerden de spor yapmanızı sağlayacak çözümler mevcut. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında bunları da dikkate almanızda yarar var. Örneğin fitness bisikletleri bunlardan biridir. Ve bacak kaslarınızı çalıştırmak için mükemmel bir seçimdir. Nitekim bacak kasları vücudumuzdaki en büyük kas kütlelerinden biridir. Bu nedenle bacakları çalıştıran egzersizler vücudun daha fazla kalori harcamasını sağlar. Böylelikle vücuda daha fit bir görünüm kazandırır. 

Fitness bisikleti kullanan kadınların giyeceği fitness sütyeni ve fitness taytı, spor sırasında kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar. Spor sırasında göğüslerin artan hareketi bazen ciddi ağrılara yol açar. Oysa fitness sütyenleri sayesinde göğüsleri sıkıştırmak ve hareket etmelerini önlemek mümkündür. Ayrıca fitness taytları da bacaklarınızı ikinci bir yüzey gibi kaplar. Kaslarınız üzerinde oluşacak baskı kuvveti kaslarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu da daha az eforla daha fazla kalori harcamanızı kolaylaştırır. 

Spor Stiliniz Özgüveninizi Artırır 

Hangi mevsimde olursa olsun spor yaparken kullanacağınız kıyafetlerin seçiminde kendi stil özelliklerinizi yansıtmaya da dikkat etmelisiniz. Sonbaharda spor yaparken kendinizi soğuktan korumak adına stilinizden ödün vermenize gerek yok. Sonbahar için spor kıyafetleri seçiminde de stilinize dikkat etmelisiniz. Böylelikle kendinizi daha güzel hisseder, özgüveninizin arttığını görürsünüz. Sonbaharda spor yapacak olanların motivasyon konusunda çeşitli sorunlar yaşamaları mümkündür. Bu sorunları aşmada kendi spor stilinizi yaratmanın faydasını mutlaka görürsünüz. 

Spor stilinizi yaratmak için kombin seçenekleri içinde farklı birçok kıyafeti değerlendirebilirsiniz. Kombinlerinizde dilerseniz uyumlu veya kontrast renklere yer verebilirsiniz. Küçük detaylar bile bazen stilinize farklı bir görünüm kazandırır. Kendi stilinizi yansıtan spor kıyafetler çevreniz tarafından da daha fazla ilgi görür. Sonbaharda spor yapacak olanlara tavsiyeler bağlamında stil özelliklerine de dikkat etmek gerekir. İster düşük ya da yüksek tempolu koşular olsun, isterseniz fitness ve kardiyo egzersizlerinde uygun sportif kıyafet seçimi yaparken stil özelliklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylelikle spor programınızı daha keyifli şekilde sürdürürsünüz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et