Fitness Kıyafetleri Seçiminde 7 Püf Noktası

Fitness Kıyafetleri Seçiminde 7 Püf Noktası

Fitness yapmaya yeni başlayanlar için kıyafet seçimi önemli bir konudur. Spor sırasında giydiğimiz kıyafetler kondisyonumuzu doğrudan etkiler. Bu nedenle kıyafet seçimine dikkat etmek gerekir. Aslına bakarsanız, fitness adı altında tek bir spor çeşidi yoktur. Sağlıklı ve formda olmak anlamına gelen fitness, bir dizi egzersizden oluşur. Kişinin yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu ve diğer değişkenlere göre fitness programları farklılaşır. Dolayısıyla fitness için gerekli kıyafetler adı altında verebileceğimiz net bir liste de yoktur. Ancak bu durum, sporcunun her istediğini giyebileceği anlamına gelmez. Fitness için giyim önerileri sayesinde kendinize en uygun kıyafetleri seçebilirsiniz. Böylelikle fitness programınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda, fitness kıyafetleri seçiminin püf noktaları hakkında önemli birkaç noktaya kısaca işaret edeceğiz. 

Fitness Kıyafetleri Hareket Özgürlüğünüzü Kısıtlamamalı 

Fitnessa hangi yaşta başlamış olursanız olun, kıyafet seçimine özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü fitness kıyafetleriniz egzersizler sırasında birçok bakımdan önemlidir. Vücudunuzu gereğinden fazla saran kıyafetler bu bağlamda iyi bir seçim değildir. Bu tür kıyafetler kaslar üzerinde yoğun bir baskı oluşturur. Aslına bakarsanız, sıkılaştırma ve toparlama özelliği olan fitness giyim ürünleri bir noktada faydalıdır. Kasları uyarır ve hareketleri destekler. Ancak gereğinden fazla baskı uygulayan dar kesimli ve küçük beden kıyafetler zararlı etki gösterir. Halk arasında fitnessın zararları şeklinde ifade edilen durumlar, yanlış kıyafet seçimiyle yakından ilgilidir. Seçtiğiniz kıyafetler vücut yapınıza uygun değil ise en basit egzersizlerde bile çeşitli ağrılarla karşılaşırsınız. 

Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları içinde öncelikle hareket özgürlüğünüze dikkat etmelisiniz. Gerek üst giyimde, gerekse alt giyimde küçük beden hiçbir kıyafet kullanmamalısınız. Bu bağlamda bayan fitness kıyafetleri arasında sütyen seçimi önemli bir sorundur. Çünkü fitness yapan kadınların önemli bir bölümü, göğüs hareketlerini önlemek adına küçük beden bra giyme eğilimindedir. Oysa bu ürünler hareket özgürlüğünü kısıtlar. 

Üst giyimde olduğu gibi alt giyimde de fitness için kıyafet seçimi önemlidir. Genel olarak baktığımızda spor tayt çeşitleri fitness için uygundur. Kadın yüksek bel tayt çeşitleri ise fitness yapan kadınlar için en iyi seçimlerdir. Ancak birkaç beden küçük tayt giyerseniz bacak, kalça, bel ve karın bölgenizde ciddi ağrılarla karşılaşırsınız. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları içinde her zaman için beden ölçülerinize dikkat etmenizde yarar var. 

Hareket özgürlüğü konusunda likralı kumaşların önemli bir avantajı vardır. Bu kumaşlar bir taraftan vücudu sarar ve kasları uyararak harekete geçirir. Böylelikle kas hareketlerini kolaylaştırır. Bir taraftan da esneklik konusunda ideal çözümler sunar. Vücut anatomisine uygun şekli alır ve vücudun esneme hareketlerini kolaylaştırır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu esnekliği sağlamayan kumaş türleri fitness yaparken kas ve eklem ağrıları yaşamanıza neden olabilir. Likralı ürünler diğer kumaşlara oranla pahalı olsa da fitness için en uygun ürünler arasındadır. 

Ter Kontrolü Sağlamalı 

Doğru şekilde uyguladığınızda fitness programınız sizi daha sağlıklı ve zinde tutar. Ancak kıyafet seçiminize dikkat etmezseniz fitnessın zararlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu zararlardan biri aşırı su kaybıdır. Fitness kıyafetleri nasıl olmalı diye merak edenler, kıyafetlerin terletip terletmediğine özellikle dikkat etmeli. Pamuklu kumaşlar aslında rahat bir kullanım deneyimi sağlar. Fakat %100 pamuklu kumaşlar ter kontrolüne katkı sağlamaz. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları içinde bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde ne yazık ki fitness yaparken aşırı terleme ile çok su kaybedersiniz. Vücudunuzdaki su miktarı azaldıkça kondisyonunuz düşmeye başlar. Fitness programınızın henüz yarısına bile gelmeden yorulma şikayeti yaşıyorsanız, kıyafet seçiminizi gözden geçirmenizde yarar var. 

Bu çerçevede en iyi fitness kıyafetleri ter kontrolüne katkı sağlayan kıyafetlerdir. Örneğin polyester ve elastan içeren kumaşlar bu bağlamda iyi bir seçimdir. Çünkü bu kumaşlar pamuklu kumaşlara oranla çok daha avantajlıdır. Üstelik sporcunun hareket özgürlüğünü korumasına yardımcı olur. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında bunu unutmamalısınız. 

Polyester eşofman takımları fitness için kadın ve erkek giyim önerileri arasında ortak bir yere sahiptir. Özellikle dayanıklı çift örgü kumaşlar eşofman çeşitlerini fitness için uygun hale getirir. Ayrıca daralan paçalar ve bel bağcıkları fitness egzersizleri sırasında bazı bakımlardan hareket avantajı sağlar. Polyester içeren spor bra ve tayt çeşitleri ise kadın sporcular için fitness kıyafet önerileri içinde uygun seçimlerdir. Polyesterin yanı sıra elastan ve likralı bra ve tayt kombinleri de bayan fitness kıyafet önerileri içinde değerlendirilebilir. 

Cilt Üzerinde Sürtünmeyi Azaltmalı 

Fitness programınızda yer alan egzersizler kaslarınızı çalıştırmak için farklı hareketlerden oluşur. Özellikle vücut kompozisyonunuzu düzeltmeye dönük fitness egzersizleri tüm vücudunuzu çalıştırmanızı sağlar. Ne var ki bazı kumaş çeşitleri cilt üzerinde fazlaca sürtünme yaratır. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları içinde bu konuya da özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü kumaşın cinsinin doğal olması, cilt üzerinde sürtünme yapmadığı anlamına gelmez. Örneğin denim kumaş doğal bir kumaş türüdür. Ham maddesini pamuk oluşturur. Fakat kumaşta çapraz iskelet sistemi varsa cilt üzerinde sürtünme artar. Bu nedenle denim kot giysiler fitness için uygun değildir. 

Spor yaparken fit gösteren kıyafetler konusuna özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı kıyafetler doğal ham maddeler içerse bile örgü sisteminden dolayı cilt üzerindeki sürtünmeyi artırır. Spor alt giyimde bel bağcığı da önemli bir diğer konudur. Alt giyimde sporcular genellikle eşofman, şort veya tayt kullanmayı tercih eder. Fitness yaparken eşofman veya şort giymeyi tercih ediyorsanız bel bağcığını kesinlikle fazla sıkmamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki bel bölgenizde cilt kızarıklığı ve yanma oluşur. Kaşıntı şeklinde başlayan şikayetler bir süre sonra kızarıklığa yol açar. Bu bağlamda fitness spor giyim markaları arasında herhangi bir fark yoktur. 

Dilerseniz, fitness yaparken spor tayt kullanarak bacak ve kalça egzersizlerinizde daha rahat hareket edebilirsiniz. Spor taytların en önemli özelliği, vücut yapınızla birebir uyum sağlamasıdır. Böylelikle aşırı sıkmadan kaynaklı kaşıntı, kızarıklık vb. şikayetlerle daha az karşılaşırsınız. Spor salonu için kıyafet önerileri içinde taytlar da geniş bir yer tutar. Ancak fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında egzersiz türü ve mevsim şartlarına da dikkat etmelisiniz. Bacaklarınızı daha fazla çalıştıracaksanız kısa taytlar iyi bir seçimdir. Fakat mevsim şartları uygun değil ise uzun tayt çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. Taytları kombinlemek için ise dilerseniz uygun bir tişört veya sporcu atleti kullanabilirsiniz. 

Yumuşak Dokuları Korumalı 

Fitness yapan kadınlar göğüs bölgelerindeki ağrılardan çok şikayet eder. Bu ağrıların çeşitli nedenleri olabileceği gibi, kıyafet seçimiyle ilgili nedenleri de olabilir. Nitekim fitness yaparken göğüsteki yumuşak dokular üzerindeki baskı artar. Bu baskıyı azaltmak için sporcu sütyeni önerileri çok işinize yarayabilir. Göğüsleri yeterince korumayan sütyen çeşitleri fitness için uygun değildir. Ayrıca sütyenin sadece bedeninin uygun olması yetmez. Kumaş türü ve dokusu da bu bağlamda önemlidir. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında kumaş çeşidine de özellikle dikkat etmelisiniz. 

Düzensiz ve gevşek dokumalı kumaşlar göğüslerdeki yumuşak dokuları korumada yetersiz kalır. Örme kumaşlar rahat ve konforlu giysiler için daha uygundur. Ancak dokuma kumaşlar da göğüsleri korumak için bazen daha iyi bir seçimdir. Kullandığınız bra çeşidi göğüs bölgenizde ağrıya neden oluyorsa farklı bir ürün kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat göğüs bölgenizi sıkılaştırmak adına bir veya iki beden küçük sütyen kullanmamalısınız. Bu tür ürünler göğüs ağrınızın artmasına yol açar. Hatta fitnessı bırakmanıza bile neden olabilir. 

Benzer bir durum kalça ve bacak çevresi için de geçerlidir. Nitekim kalça eklemi çevresinde fazla miktarda yumuşak doku vardır. Spor kıyafetiniz bu kısımda sıkma yapıyorsa sinir sıkışması sorunuyla karşılaşmanız mümkündür. Daha ileri aşamalarda ise travmatik kas hasarlarının oluşması da mümkündür. Fitness yaparken pamuk ve polyester karışımı kumaşlardan yapılan giysiler bu bağlamda iyi bir seçimdir. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında bu kıyafetleri her mevsim konforlu şekilde kullanabilirsiniz. Bu özelliklere sahip eşofman, şort, tişört ve sporcu atletleri fitness egzersizlerinizi daha sağlıklı ve verimli hale getirir. 

Kas Grupları Üzerinde Baskı Yaratmamalı 

Birçok insan için fitness vücuda kas kazandırma faaliyetidir. Böyle olduğunu düşünenler fitness ile vücut geliştirmeyi aslında birbirine karıştırmaktadır. Gerçekte fitness adı altında tek bir spor yoktur. Ancak fitness egzersizlerinin ortak özelliklerinden biri kas gruplarını çalıştırarak vücudu forma sokmasıdır. Üstelik bu egzersizler yoğun bir efor gerektirir. Kas gruplarının düzgün çalışmasını engelleyen kıyafetler kaslara zarar verir. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında bunlara da dikkat etmek gerekir. 

Fitness üst giyiminde uzun kollu giysilerden ziyade yarım kol giysiler daha uygundur. Daha iyi bir alternatif olarak sıfır kol tişört veya sporcu atletlerini de değerlendirebilirsiniz. Bu kıyafetler hem konfor sağlar hem de silüetinize daha modern bir görünüm kazandırır. Üst giyimde kol uzunluğu arttıkça omuz ve kol kasları üzerinde baskı artar. Sıfır kol tişört ve atlet çeşitleri bu bakımdan daha iyi bir seçimdir. Kadın fitness spor giyimi için bra çeşitleri de bu bağlamda iyi bir seçimdir. 

Fitness Kıyafetleri Spor Stilinizi Tamamlamalı 

Fitness için giyim önerileri bağlamında stil konusu da önemlidir. Spor yaparken kullandığınız kıyafetler ve aksesuarlar sadece işlevsel özellikleriyle öne çıkmaz. Aynı zamanda da tasarım özellikleriyle sporcunun kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları içinde stil konusunda da birçok alternatifi değerlendirmeniz mümkün. Bu bağlamda kontrast renkler görsel algıyı güçlendirir. Örneğin siyah eşofman veya taytınızın üzerine beyaz tişört veya sporcu atletiyle güçlü bir kontrast yaratmanız mümkün. 

Parlak renkler bahar ayları ve yaz mevsiminde daha fazla ön plandadır. Pastel spor tayt çeşitleri sonbahar ve kış döneminde öne çıkar. Tek bir rengin farklı tonlarından oluşan monokrom silüetler daha uyumlu bir görünüm yaratır. Blok renkler daha güçlü mesajlar verir. Minimal tasarımlar ise spor stilinizi daha iddialı hale getirir. Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları bağlamında bunlara da dikkat ederseniz çalışmalarınız sırasında kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca spor stilinizle çevrenizdekilere de örnek olabilirsiniz. 

Fitness giyiminde üst ve alt giyim seçeneklerinin yanı sıra destek aksesuarları da stil bağlamında önemli bir konudur. Bu aksesuarlar bir taraftan fitness programınızı gerçekleştirmenizi kolaylaştırır. Bir taraftan da spor stilinizi tamamlar. Silüetinizde yaratmak istediğiniz görünümü daha güçlü hale getirir. Fitness aksesuarlarından örneğin saç bandı hem saçlarınızı toplayarak hareket yeteneğinizi artırır. Hem de spor stilinize renk katar. Ağırlık çalışırken kullanacağınız bel kemeri kaslarınızı sıkılaştırır. Spor stilinizi tamamlar. Eldiven çeşitleri için de işlevsel özellikleri ve tasarım özelliklerini birlikte değerlendirmek gerekir. Böylelikle spor stiliniz çok daha etkili ve güzel hale gelir. 

Fitness İçin Sporcu Sütyeni ve Tayt Çeşitlerinde Activera Ayrıcalığı 

Fitness için kıyafet seçiminin püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Kadın spor giyiminin öncü markası Activera, fitness yaparken giyebileceğiniz birbirinden güzel spor sütyeni ve tayt çeşitlerine sahip. Ürünlerimiz kadın bedeninin anatomik özellikleriyle birebir uyumludur. Farklı tasarım özellikleri ve beden çeşitleriyle geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmektedir. Fitness kıyafetleri için alışveriş yapmadan önce sitemizdeki arama motorunu kullanabilir, ürünlerimizi kolayca inceleyebilirsiniz. Kadın sporcuların vücudunu fitnessla forma sokarken aradıkları bra ve tayt çözümleri için Activera ayrıcalığını keşfetmeye hemen şimdi başlayabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et