Bir Fitness Çantası Hangi Eşyalardan Oluşmalıdır?

Bir Fitness Çantası Hangi Eşyalardan Oluşmalıdır?

Spor yapmak her birey için farklı anlamlar ifade edebilir. Doğal olarak, spor yapma nedenleri de insandan insana değişir. Kimi sporcular formda kalmayı ve vücut şekillendirmeyi amaçlar; kimileri bedensel ve ruhsal açıdan diri kalmak ister. Sebep ne olursa olsun, spor yapmak sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Fitness ise hem özel yetenek gerektirmemesi hem de aktivite çeşitliliği nedeniyle en yaygın antrenmanlardandır. Yine de kondisyon bisikleti, fitness aletleri, koşu bandı ve eliptik bisiklet derken ritminiz giderek yükselir. Temponuz artarken sizi destekleyen en önemli eşyalardan biri de spor çantası olmalıdır. Peki, spor salonu saatlerinde en yakın dostunuz olan fitness çantası içinde hangi eşyalar olmalıdır? Bu yazıda sizi, rahat bir antrenman için gereken spor eşyaları hakkında ayrıntılı bilgiler bekliyor.

Rahat spor giysiler bulundurun

Fitness çantası içinde olmaz olmaz eşyaların başında, rahat hissedeceğiniz spor giysiler gelir. Antrenman sırasında bedeninizin esnemesi gerekir. Bu nedenle, hareketlerinize kolayca uyum sağlayabilen spor kıyafetler büyük rol oynar. Spor giysilerinizin doku olarak da size konfor sağlamasına dikkat etmelisiniz. Hava alabilen kumaştan üretilmiş ve nefes alan giysiler performansınızı da olumlu yönde etkileyecektir.   

Öte yandan, fitness malzemeleri işlevsellikleriyle de elinizi rahatlatır. Örneğin; ayak anatominize uygun bir spor ayakkabı sizi hem aletsiz egzersizlerde hem de koşu bandında destekleyecektir. Hatta mümkünse spor ayakkabı seçiminizde terletmeyen ve en esnek modellere öncelik veriniz. Bu doğrultuda, özel fitness ayakkabıları almanız daha iyi olabilir. Fitness eldiveni ise dambıl ve ağırlık çalışanlar başta olmak üzere sporcuların ellerini yıpranmaktan korur. Ayrıca, spor eldiveni kas geliştirici egzersizlerde size yardım eder.

Ter atarken havlunuzu ve duş malzemelerini unutmayın

Spor yaparken terlemeniz kaçınılmaz. Hatta şöyle diyelim: Terlemiyorsanız zaten spor yaptığınızdan da pek söz edilemez. Öyleyse, terinizi düzenli olarak silmek ve vücudunuzu olabildiğince kuru tutmak önemlidir. Nitekim bu yalnızca kişisel bakımınız ve hijyen açısından değil; çevrenizdekilere saygı gereği de önemlidir. Hâliyle, fitness çantanızda biri yedek olmak üzere en az iki havlu bulundurmanızı öneririz. Ter havlusu için mikrofiber havlu tercihi gayet mantıklı olacaktır. Hafifliği ve pratik kullanımıyla bilinen bu havlular hem yer kaplamazlar hem de çabuk kururlar.

Antrenman sonrasında vücudunuzu rahatlatmak için duş almanız yerinde olacaktır.  Dolayısıyla, yanınızda bir vücut havlusu da mutlaka bulunmalıdır. Havlunun yanında teninize uygun bir deodorant, duş jeli, şampuan, duş terliği ve lif gibi eşyaları da ihmal etmemelisiniz. Spor sonrasında dönüş yolu kısa değilse, yanınıza mevsime uygun temiz giysiler almanızı da öneririz.

Kendinizi sağlıklı atıştırmalıklarla ödüllendirin

Zor bir antrenmanda epey efor harcayıp ter döktünüz. Şimdi ödüle uzanma zamanı!  Sağlıklı atıştırmalık olarak nitelenebilecek muz, kuruyemiş veya protein bar ürünleri, bu iş için birebirdir. Sağlık açısından risk taşımıyorsanız, spor ardından protein içeceği de hazırlayabilirsiniz. Bu gıdalar ve takviye besinler sayesinde, kalori kaybıyla açığa çıkan protein ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Torbalar fitness çantası için hayat kurtarıcıdır

Şekil değiştirip patlayan pet şişeler, kirli çamaşırlar ile karışan temiz giysiler ve dahası! Küçük görünse de can sıkıcı yanları olan bu sorunlar, fitness çantası dağınıklığından kaynaklanır. Özenle seçtiğiniz spor malzemeleri eksiksiz olsa da biraz dağınıklık bile her şeyi tersine çevirebilir. Öyleyse, spor çantanızı düzenli tutmanızda yarar vardır.

Bunun için torbalar mükemmel yardımcılar olarak öne çıkar. Çamaşırlarınızı ayırmanızı sağlar, sızıntı yapabilecek eşyaları ayırır ve ilk uzanmanız gereken eşyaların yerini belli eder. Özellikle bez torbalar hem sağlıklı hem de dayanıklı olmaları nedeniyle son derece işlevseldirler.

Fitness çantası vazgeçilmezi: Spor çoraplar

Günlük çoraplar antrenman sırasında kullanılacak esneklikte değildir. Kaldı ki bütün gün ayağınızda duran çoraplar, bir de antrenmanda terleyince tatsız durumlarla karşılaşabilirsiniz. Öyle ki çevreye kötü koku yaydığı gibi; ayağınızda mantar oluşumuna bile yol açabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde çekilmez sorunlar yaşayabilirsiniz. Temiz çorapların olduğu bir fitness çantası sayesinde, tüm bu problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Hayatın kaynağı: Su

Yaşam kaynağı su, spor salonunda da en fazla ihtiyaç duyacağınız sıvı olacaktır. Onca egzersizin ardından harcadığınız enerji ve döktüğünüz ter, bedeninizin su gereksinimini artıracaktır. Bu sebeple, fitness çantası sakinlerinden biri kesinlikle su olmalıdır. Bir sonraki antrenmana güçlü bir şekilde geçmek ve sağlıklı kalabilmen için ise mataralar harikadır. Pet şişeye oranla daha estetik görünüm sergileyen bu küçük su depoları işinize oldukça yarayabilir. Daha sağlıklı bir alternatif olarak, cam şişe veya matara da kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda, kırılmalara karşı daha dikkatli olmanız gerektiğini söylemeliyiz.  

Spor çantası favorileri: Şort, atlet, spor sutyen ve tayt!

Sportif aktiviteler kendine özgü bir stil ister. Doğal olarak, günlük elbiselerle spor yapmak imkânsızdır. Neyse ki hem tarzınızı yansıtan hem de hareketlerinize uyum sağlayan rahat seçenekleriniz var. Beden ölçülerine uygun ve esnek bir konfor sağlayan ürünler bunun için biçilmiş kaftandır. Erkekler için şort ve atlet; kadın sporcular için spor sutyen ve spor tayt en yaygın kombinlerdir.

Burada iç çamaşır için ayrı bir parantez açmak gerekir. Spor yaparken bütün vücut çalıştığından, ter de bedenin farklı bölgelerine yayılmakta. Öyle ki iç çamaşırı bile bundan etkilenebilir. Bu durum ise hem görsel hem de koku açısından istenmeyen anlar yaşatabilir. Hele özel döneminde olan kadın sporcular için daha sıkıntılı bir süreç söz konusu olabilir. Bu nedenle, fitness çantası mutlaka yedek iç çamaşırı içermelidir. Kadınlarda göğüsler ve kalçalar ilk terleyen bölgeler olduğundan yedek spor sutyen ve tayt bulundurmanızı öneririz.

Motivasyon için müziği takip edin

Fiziksel performansı etkileyen spor malzemeleri ve spor giysiler elbette önemli! Peki, ya motivasyon kaynağınız? Spor hareketleri zorlaştıkça ritminizi müzikle ayarlayabilirsiniz. En sevdiğiniz hareketli şarkılardan oluşan bir çalma listesiyle temponuzu artırabilir ve sadece antrenmanınıza odaklanabilirsiniz. Bu amaçla, fitness çantası hazırlarken kaliteli ve iyi performans veren kablosuz bir kulaklık eklemelisiniz.

Ortak alanda en etkili önlem: Duş terliği

Ortak alanların paylaşıldığı yerler söz konusu olduğunda hijyen bakımından en sorunlu yerler duş alanlarıdır. Bu durum, spor salonları için de aynı şekilde geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Burada alınacak en isabetli önlem ise duş terliği giymek. Bununla birlikte duş terliği, olası kayma ve düşmeleri de engeller. Plaj terliklerinize fitness çantasında yer açabilir ve onları duş terliği olarak kullanabilirsiniz.

Ahenkle dans eden saçlar: Toka ve saç bandı

Uzun saçlı bir sporcuysanız, derleyip toplanmamış saçlar size büyük sorunlar yaratabilir. Antrenman sırasında terlemeleri bir yana, aletli egzersizlerde saçlarınız görüşünüzü engelleyip risk oluşturabilir. Ayrıca, dağılan saçlar olmadık yerlere sıkışabilir ve ne yazık ki acı verici durumlar yaşatabilir. Bu sebeple, özellikle kadın sporcular için toka veya saç bandı fitness çantası demirbaşları sayılır. Böylece, her hareketinizde size eşlik eden saçlarınız olumsuz sonuçlar doğuramayacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et