Manzarasıyla Büyüleyen Yoga Destinasyonları

Manzarasıyla Büyüleyen Yoga Destinasyonları

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir çağda yaşadığımızın epeydir farkındayız. İş yerinde odaklanma gerektiren çalışmalar, ailevi ilişkiler, sosyalleşme çabaları derken her şeye yetişmeye çalışıyoruz. Üstelik, hepsine aynı anda ve düzeyde ilgi gösterecek zamanımızın olmadığını da biliyoruz. Yine de insanın yaşamını sürdürme güdüsüyle olsa gerek, mücadele etmekten vazgeçmiyoruz.

Bu süreçte, üzerimizdeki stres de doğal olarak artıyor. Baskıyı yönetebilecek düzeyde tutmak için ruhumuzu ve bedenimizi dinlendiren çeşitli etkinlikler deniyoruz. Yoga tam da bu noktada, etkili bir çözüm önerisi olarak ortaya çıkıyor. Manzarasıyla büyüleyen destinasyonlar ise açık havanın getirdiği tazeliği, yoganın dinginliğiyle birleştiriyor. Peki, Türkiye’de ve dünyada hangi noktalar bu açıdan öne çıkıyor? İçsel aydınlanmaya doğru yola çıkıp bedeninizi rahatlatırken arka planda harikalar manzaralar sunan yoga destinasyonu önerilerimiz burada!

Hindistan

Şarkısında “Hindistan yavaştan kendini sevdirir / Alır beni senden bana getirir” diyen Mazhar Alanson haksız sayılmaz. Tıpkı meditasyon gibi ana yurdu olan Hindistan, yoga için bir numaralı adres olarak biliniyor. Ruhsal yolculukların bu kadim merkezi her zaman çekici olabilen gizemliliğiyle bütün yoginileri çağırıyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde olmanıza karşın, manevi mekânlarda bulunmak size iyi gelecektir.

Yoga Destinasyonları Hindistan
Hindistan Yoga Destinasyonları

Bu bağlamda, yoga için harika bir tercih olan Rishikesh’i rotanıza eklemelisiniz. Burada karşılaşacağınız üstadlar sayesinde, yoga felsefesi hakkındaki bilgi dağarcığınızı artırabilirsiniz. Özellikle satsang toplanmalarına katılmayı başarırsanız unutulmaz bir deneyim yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Olur da Rishikesh seyahatinizi şubat-mart ayları ortasındaki ara dönemde gerçekleştirirseniz, yoga festivali coşkusunun bir parçası olabilirsiniz.

Madem onca yolu tepip bu topraklara kadar geldiniz, Sivananda Yoga Vedanta Dhanwantari Ashram’a uğramadan dönmemelisiniz. Neyyar Barajı Kaplan Koruma Alanı’nın yakınındaki bu merkez, büyük ilgi görür. Muhteşem bir doğal görüntüye ev sahipliği yapan Sivananda, çeşitli etkinlikleriyle benzerlerinden ayrılır. İki haftalık hatha yoga dersleri, şarkı söyleme aktiviteleri ve meditasyon oturumları derken buradan gevşeyerek ayrılacağınıza eminiz.

Nepal

Güney Asya bölgelerinden devam edelim mi? Öyleyse, Nepal sıradaki durağımız oluyor. Burası küçük bir ülke olsa da Everest Tepesi nedeniyle dünyamıza en yukarıdan bakan yer! Elbette hiçbirimiz tepeye çıkıp yoga yapacak kadar yaşamımızı riske atmayız. Fakat ülke, kalan kısımlarıyla ve en çok da yüksek rakımdaki manevi merkezleriyle görülmeye değerdir. Budizm ve Hinduizm dinlerinin önemli birer inanç merkezi olan Nepal’in dağları, size de huzur verecektir.

Nepal Yoga Destinasyonları
Nepal Yoga Destinasyonları

Bhutan

Bölgeden son örneği ise Bhutan ile verelim. Arazi koşulları bu kadar zor olup da mutluluğa bu kadar önem veren çok az sayıda ülke vardır. Fakat küçük ülkenin büyük mucizeleri bununla da sınırlı değil. Örneğin; ülke yönetiminin halkın iç huzurunu gözetmek amacıyla 2008’de Gayri Safi Milli Mutluluk Komitesi kurduğunu biliyor muydunuz? Dahası, nüfus sayımlarında vatandaşlara hayattan memnun olup olmadıkları da soruluyor.

Bhutan Yoga Destinasyonları Görseli

Tibet Budizmi inancına dayalı bir toplumun yaşadığı ülkede, dağlık arazi maceraperest yogileri ve yoginileri kendine çeker. Nitekim Bhutan, Budist rahiplerle birlikte içsel bir yolculuğa çıkmak için heyecan verici manzaralar vadeder.

Tayland

Biraz da Uzak Doğu’ya uzanalım. Evet, başkent Bangkok’da kim kime dum duma bir kalabalık var. Fakat ülkenin tamamı böyle değil ve öyle sakin yerler var ki tam da düşlediğiniz gibi! Bu bölgeler, verimli bir yoga seansı için biçilmiş kaftandırlar ve listemizde yer almayı gerçekten de hak ediyorlar.

Tayland Yoga Merkezleri Görseli
Tayland Yoga Destinasyonları

Yogi ve yogini kesimler için Koh Samui, tam anlamıyla bir harikalar diyarı olarak kabul edilebilir. Göz alıcı yeşillikte ormanlar, yumuşacık kumsallar ve ufuk açan yoga kursları; daha ne olsun! Farklı bütçe olanaklarına göre çeşitli seçenekler sunan mekanlar, Budizm dinginliğini size de yansıtacak. Adada çok fazla kamp alternatifinin olması da cabası! Günün sonunda otelinize dönmek istiyorsanız, sizin için en pratik yol ise günlük yoga turları olacak. Bol oksijenli havayı ciğerlerinize doldururken güneşin ve egzotik manzaraların tadını çıkarmayı unutmayın. Koh Samui adasına Bangkok’tan bir saatlik uçak yolculuğuyla ulaşabileceğinizi de not düşelim. Bununla birlikte, ülkedeki tek lokasyon tabii ki burası değil. Pai, Chiang Mai ve Ko Lipe gibi yine doğayla kucaklaşacağınız farklı yerleri de tercih edebilirsiniz.

Kapadokya

Sıra geldi her köşesi ayrı güzel olan ülkemize! Kapadokya masalsı manzarasıyla yalnızca İç Anadolu Bölgesi’nin değil; tüm Türkiye’nin en özel yerlerinden biridir. Muhteşem gün doğumu ve gün batımı görüntüleri izleten tarihi bölge, yoginiler için idealdir. Avanos Dağları, Paşabağ Vadisi ve Devrent başta olmak üzere, Kapadokya’nın pek çok noktasında tek başınıza veya grup dersleri yoluyla yoga yapabilirsiniz.

Kapadokya Yoga Mekanları Görseli

Dünyada çok az yerde rastlayabileceğiniz peri bacaları ve gökyüzünde süzülen balonlar eşliğinde yoga yapmayı kim istemez ki! Öyleyse, burayı mutlaka yoga yapılacak yerler listesi içinde değerlendirmelisiniz.

Endonezya

Pek çok kişi için “dünyanın bir ucu” olsa da Endonezya, yoginileri tropikal güzellikleriyle kolayca baştan çıkarıyor. Bali ve Java başta olmak üzere ülkedeki adalar, yogi ve yoginilerin aradıkları ortamı sağlıyor. Tüm dünyadan turist akınına uğrayan Bali, yoga turizmi açısından da öne çıkmayı başarıyor. Olağanüstü plajlar, ihtişamlı dağ manzaraları ve rengârenk kültürel yapı, yoga için mükemmel bir atmosfer oluşturuyor.

Endonezya Yoga Destinasyonları Görseli

Dalgaların sesine kulak verirken bambu evlerde yoga dersleri almak, sizce de müthiş bir rüya değil mi? Eğer Bali’deyseniz bu gayet mümkün! Çünkü, bölgenin Hindu geçmişi kaynaklı manevi gelişime olan ilgisi, kültürel ölçekte bugün de sürüyor. Vücudunuzu ve aklınızı yogayla ferahlatmaya aday Endonezya, dünyanın en iyi yoga merkezlerinden biri olan Blooming Lotus Yoga’ya ise Ubud’da ev sahipliği yapıyor.

İsviçre

“Yeşili severim ama benim meskenim dağlardır, dağlar!” diyorsanız sizi bu kez Avrupa’ya götürüyoruz. Alpler ile özdeşleşen Orta Avrupa ülkesi İsviçre, herkes gibi yoginilerin de hayallerini süslüyor. Son yıllarda giderek popülerleşen Zürih ise bu artan ilginin en gözde adresini oluşturuyor. Zürih, taş yapılardan oluşan konaklama tesisleri ve oldukça deneyimli eğitmenleri ile öne çıkıyor. Dağ eteklerinde yürüyüşler yapıp akarsu kenarlarında yoga yapabilir, sessizliğin huzurunu bu kentte tadabilirsiniz.

İsviçre Yoga Destinasyonları Görseli

İsveç

Hava güzelken doğada yoga yapmak güzel de sıra dışı bir deneyime var mısınız? Kuzeyin çetin hava koşullarına inat; buzda yoga sizin için yeni bir meydan okuma olabilir. Kutup bölgelerine komşu İsveç Laponyası, sizi buz üstünde yogaya davet ediyor. Adrenaliniz artsa da enerjik bir yogi veya yogini iseniz, bu deneyimin nefes açıcı olduğunu hissedeceksiniz. 45 dakikalık etkinlik sonunda ise kendinizi Fin Hamamı’na atarak daha da rahatlayabilirsiniz.

İsveç Yoga Destinasyonları Görseli

Aruba

Hollanda Krallığı’na bağlı küçük bir denizaşırı ülke olan Aruba, yoga sevenlere yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Upuzun ve bembeyaz kumsalları, cam gibi denizi ve yaşam sevinci aşılayan tükenmez gün ışığıyla Karayipler’in incisi olduğunu kanıtlıyor.

Aruba Yoginis Destinasyonları

Bütün bunlar zaten yeterince güzelken Island Yoga Retreat’teki eğitimler ise Aruba’yı vazgeçilmez kılıyor. Burada, sörf üzerinde yoga yaparak denge becerinizi geliştirebilir; meditasyon ve diğer aktivitelerle ruhunuzu besleyebilirsiniz.

Kosta Rika

Orta Amerika’nın popüler ülkelerinden Kosta Rika da yoga yapmak için son derece uygun yerlerden birisidir. Sıcak kanlı insanları ve yaz turizmi için harika plajlarıyla bilinen ülke, yoga merkezleri sayesinde de dikkat çekiyor. Tamrindo, Santa Teresa, Nosara ve Santa Cruz bunlardan sadece birkaçı! Enerji depolayacağınız güzellikleriyle Kosta Rika’da mutluluğun ne olduğunu hatırlayacaksınız.

Kosta Rika Yoginis Destinasyonları
Costa Rica

ABD Yoga Destinasyonları

Fırsatlar Ülkesi lakaplı Amerika Birleşik Devletleri de yoginiler için işe yarar mekânlar sağlıyor. Bunların arasında Ojai ve Sedona ise ayrı bir yer tutuyor.

Ojai, güneşiyle ünlü olan ve Los Angeles da dâhil birçok çekim merkezinin bulunduğu California’da bulunuyor. Sülfür Sağları ve Topatopa yakınlarında konuşlanan yoga merkezleri ve inziva yerleri olan ashram alanları, dinginlik arayan gezginler için bulunmaz Hint kumaşı gibi duruyor.

ABD Yoga Destinasyonları Görseli
Arizona, United States

Arizona eyaletine bağlı Sedona ise her yıl farklı ülkelerden gelen yogi ve yoginileri ağırlıyor. Okyanus ötesindeki en popüler yerlerden olan Sedona’da coşku, Yoga Festivali ile zirveye ulaşır. İçsel yolculuğa çıkan seyyahlar, her yıl mart ayında düzenlenen ve üç gün süren bu festivalde buluşur.

Muğla

Listeyi yine ülkemizden önerilerle bitirmenin güzel olacağını düşünüyoruz. Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Göcek’i düşününce deniz ve güneşin en çok Muğla’ya yakıştığını söylemeliyiz. Bununla birlikte, şehrin sadece kum ve denizden ibaret olmadığını da belirtelim. Yoginilerin uğrak yerleri sayılan Pastoral Vadi ile Huzur Vadisi, bunun en güzel örnekleridir.

Fethiye’de bulunan Pastoral Vadi hem bozulmamış doğası hem de organik beslenme olanaklarıyla ilgiyi hak ediyor. Bu nedenle, kırsal yaşamın sadeliğini sevenlerin ve minimal hayata ilgi duyanların tercihi olmasına şaşırmamak gerekiyor. Kerpiç veya ahşap evlerde konaklayabileceğiniz bu köy ortamında, yogadan aldığınız verim de yükseliyor. Üstelik, tesiste düzenlenen seminerlere ve meditasyon seanslarına da katılabilirsiniz.

Muğla Yoginis Destinasyonları Görseli
Muğla, Turkey

Adını yoga dünyasında uluslararası çapta duyuran Huzur Vadisi ise ziyaretçilerini Göcek’te bekliyor. Vadideki yoga merkezi ise 1993 yılından beri kapılarını tüm meraklılarına açık tutuyor. Burada konaklamanız hâlinde dünyanın en başarılı yoga eğitmenlerinden ders alma fırsatını yakalayabilirsiniz.
Hayatta nadiren rastlayabileceğiniz bu şansı kaçırmamanızı öneririz.

Yoga her ne kadar meditasyon ile sıkça karıştırılsa da ondan daha farklıdır. Meditasyon tamamen iç dinginliğe ve işin felsefesine odaklanırken; yoga fiziksel hem ruhunuzu hem de bedeninizi fiziksel hareket yoluyla rahatlatır. Hareketleri yaparken enerjik ve tam konsantrasyon hâlinde olmanız beklenir. Yoga hareketleri sizi zaman zaman zorlarken en çok esnekliğe ihtiyaç duyarsınız.

Bugünün kadınları için üretilen Activera ürünleri, yoga seansları sırasında size istediğiniz özgürlüğü verir. Activera tayt modelleri bel ve bacaklarınızı hareketlendirirken, Activera spor sutyen de göğüs bölgenizi toparlar.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et