Biraz Dans, Biraz Spor: Zumba

Biraz Dans, Biraz Spor: Zumba

Dans etmediğiniz bir hayatı düşünemiyorsunuz ama diğer yandan da spora zaman ayırmak istiyorsunuz. Öyleyse, ikisini de aynı anda yapamaz mısınız? Neden olmasın! Dans figürleriyle yaşamınızı renklendirirken sporu da günlük hayatınıza ekleyebilirsiniz. Aynı anda hem dans edip hem de spor yaparak eğlenmenin tadını çıkarabilirsiniz. Peki, zumba nedir ve nasıl yapılır? Zumbanın ortaya çıkış öyküsünü ve dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız hemen başlayalım!

Zumba Nedir?

Kolombiya’da yaşayan Alberto Beto Perez, 90’lı yıllarda koreografi de tasarlayan bir dansçıydı. Bununla birlikte, yeni bir şeyler denemek için yaratıcı düşünceler içindeydi. Fakat spor ile dansı buluşturan, kendi ritmi ve hareket tarzları olan bir aktiviteyi bir rastlantıyla keşfedecekti.
Takvimler 1986’yı gösterdiğinde Perez, eğitim verdiği bir aerobik grubu için kullandığı kaseti evinde unuttu. Bununla birlikte, bu unutkanlığın ona yeni bir ufuk açacağını elbette tahmin edemezdi. Günü kurtarmak için salsa şarkılarından oluşan farklı bir kaset kullandı ve doğaçlama hareketlere yöneldi. Hareketler Kolombiya’dan sonra çevre ülkelerde de bilinmeye başlandı ve ABD’ye ulaşarak milyonları peşinden sürükledi.

Giderek popülerleşen zumba hareketleri, Latin ateşinin kendini müzikler ve hareketlerle gösterdiği bir fitness programı oldu. Aynı zamanda yağ yakımı için de oldukça etkili bir yöntem olarak öne çıktı. Hip-hop, salsa, samba gibi danslardan esinleniyor; Hindistan sineması koreografisinden ve oryantal danstan izler de taşıyordu. Eğlenceli ve özgün bu egzersiz, temelde dans figürleri ile aerobik hareketlerinin birleşimiydi. Lunge hareketleri ve squad egzersizlerinin de yer aldığı bir dans-spor karışımıydı.

Kaç kalori yaktırır?

Spor ile dansın buluşma noktası olan zumba, diğer fitness egzersizleri arasında özel bir yerdedir. Bedeninizin farklı bölgelerindeki kasları eş zamanlı çalıştırarak zayıflama sürecinizi kısaltabilir. Öyle ki bir seansta ortalama 300-900 kalori arası enerji yakabilirsiniz. Doğal olarak, iki veya üç günde bir yapmanız, kilo kaybetme çabanızı olumlu etkileyecektir. Fakat bunu yaparken egzersiz öncesi ısınma hareketlerini ihmal etmemelisiniz. Zumba ile zayıflama programınızı diğer fitness egzersizleri ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla da desteklemelisiniz.

Zumba türü ve şarkıları nasıl seçilir?

Cumbia, flamenko, çaça ve hatta tango gibi danslara atıf yapan zumba müzikleri, fitness yaparken de eğlenebileceğiniz bir alternatiftir. Yapılan figüre veya harekete göre temposu değişen müzikler eşliğinde, sportif egzersizlerle direnç düzeyinizi test eder. Uygulanacak zumba tipi yaş grubuna göre belirlenir ve bu süreçte sporcunun kondisyonu dikkate alınır. Biri suda yapılmak üzere, yedi ayrı zumba türü mevcut.

Biraz Dans Biraz Spor: Zumba

Kimler zumba dansı yapabilir?

Oldukça esnek kuralları olan zumba dansı, atletik açıdan üst düzeyde zorlayıcı bir egzersiz sayılmaz. Bu sebeple, hemen her yaştan pek çok kişinin yapabileceği ideal bir antrenmandır. Süreklilik gösteren bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, hiçbir engeliniz yok demektir. Yine de sporcu yaşı, grupların belirlenmesinde referans noktası olarak alınır. Ritme uyum sağlamada grup içi koordinasyonsuzluk yaşanmaması için gruplar yaşa göre belirlenir. Yaş grupları öyle geniştir ki 0-2 yaş arası çocuklar da 45 yaş üzeri sınıflar ile de karşılaşmak mümkün. Grup dersleri süreklilik açısından getirdiği disiplinle daha avantajlı ve sonuç odaklı olarak kabul edilir. Yine de grup hâlinde ders almanız zorunlu değildir; hareketleri bireysel olarak da yapılabilirsiniz. Evde zumba yapacaksanız Youtube’daki eğitim videoları veya ücretli olarak edineceğiniz eğitim setleri iyi bir alternatif.

Zumba dersi süresince nasıl giyinilmelidir?

Siz dans edip egzersizleri tamamlarken önemli olan tek nokta rahat hissetmenizdir. Hâliyle; yeterli konforu size sunabilen, esneklik sağlayan ve hareket alanınızı sınırlamayan giysiler tercih etmelisiniz. Erkek sporcular genellikle tişört-şort ikilisini giyerler. Kadın sporcular için ise spor tayt ve sporcu sutyeni vazgeçilmezdir. Rahat bir çift spor ayakkabı ve kaliteli Activera kadın spor giyim ürünlerinden oluşan zumba kıyafetleri yeterli olacaktır. Sizin için daha da eğlenceli olacak zumba dersleri için hazır mısınız?

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et