Pilates Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir?

Pilates Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir?

Formda kalmak ve atletik bir bedene sahip olmak birçok kişi için oldukça önemlidir. Çünkü, saplantıya dönüşmedikçe dış görünümü önemsemek ve dikkat çekici bir vücuda ulaşmak cezbedicidir. Bu hedefe ulaşmak için düzenli spor yapmak en etkili yollardan biridir. İncelme ve ideal beden ölçülerine ulaşma konusunda ise en popüler tercihlerden biri de pilates olarak bilinir. Vücut kıvrımlarını şekillendiren ama oldukça enerji isteyen bu egzersizin her ânında esnek olmak gerekir. Tam da bu nedenle pilates kıyafetleri seçimi yaparken birçok noktaya dikkat edilmelidir. Peki, pilates kıyafetleri nasıl seçilmelidir? İşte size bazı ipuçları!

Pilates Nedir?

Öncelikle bu egzersizle henüz tanışmamış olanlar için pilates antrenmanının ne olduğuna bakalım. İsim babası egzersize hayat veren Joseph Hubertus Pilates olan bu hareketler, kas kullanımını temel alır. Özellikle omurgaya odaklanan pilates, nefes ritmini de kapsayan çok yönlü bir fitness dalıdır.

Pilates eğitmenleri sporcuları yönlendirirken antrenmanı belli bir çerçeve içinde düzenlemeye çalışır. Zihinsel ve fiziksel aktiviteyi birleştiren bu hareketler sırasında sporcunun öz disiplini büyük önem taşır. Tam konsantrasyon, enerjinin verimli kullanılması, nefes alıp verme sıklığı, vücut ağırlığı gibi ayrıntılar dikkate alınmalıdır. Güç ve esneklik eksenli olan pilates, nabız hareketlerini olabildiğince hızlandırmadan sporcuları hedefe ulaştırmayı amaçlar.

Bu egzersiz, kontrol merkezli hareketlerle aktif dinlenme sağlamasıyla da öne çıkar. Eğitmenin yönlendirmelerine uyulması, kas yönetiminin verimli ve düzgün bir şekilde yapılmasında rol oynar. Yüksek yağ depolanan bölgeler olan göbek, kalça ve belin şekillenmesinde pilates hareketleri son derece etkilidir. Bu bölgeler şekil alırken eş zamanlı olarak vücudun üst kısmı da esnekliğini artırır.

Egzersizin bekleneni vermesi isteniyorsa tamamlayıp kurtulma düşüncesiyle hareket edilmemelidir. Hareketleri hızla uygulamak yerine eğitmenin çizdiği rotaya harfiyen uyulması beklenir. Bu noktada eğitmenin rehberliği kadar, sporcunun kararlılığı ve birbirini tamamlayan bu hareketleri sırasıyla yapması istenir. Hâliyle hiçbir nokta belirsiz bırakılmamalıdır. Pilates’in bir diğer önemli detayı olan nefes de belirlenen yol haritasının uygulanmasında göz ardı edilemez. Pilates performansının sekteye uğramaması için dolaşım sistemi sürekli tazelenmelidir. Buna bağlı olarak, derinden alınan her nefes tamamen dışarı verilmelidir.

Pilates kıyafetleri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir kas hastası olan Joseph Pilates, bu egzersizi I. Dünya Savaşı’ndan dönen askerlerin fiziksel rehabilitasyonu için tasarlamıştı. Doğal olarak iki savaş arası dönemde pilates kıyafetleri için kesin bir çerçeve yoktu. Öyle ki Bay Pilates’in hareketleri yaparken mayo giydiği biliniyordu. Fakat zamanla ve özellikle de pilates geniş kitlelerce ilgi gördükçe bazı parçalar öne çıktı.

Pilates için hangi spor tayt modelleri uygundur?

Pilates yaparken en önemli nokta elbette esnek kalmaktır. Özellikle bacakların bulunduğu vücudun alt kısımlarının hareketinde çeviklik vazgeçilmezdir. Bu nedenle, bacak ve kalça bölgenizin hareketini engellemeyecek bir alt giyim tercihi yapmanız gerekir. Spor tayt modelleri bu bakımdan idealdir. Hava geçiren, bedeninizi ne çok sıkan ne de fazla gevşek bırakan bir tayt işinizi görecektir. Pilates taytı niteliğindeki spor taytlar size aradığınız esnekliği sunar ve egzersiz sırasında sizi destekler. Spor tayt seçerken ter emiciliğine ve yüksek kesim olmasına da özen göstermeniz gerekir. Nitekim, yüksek kesim olması antrenman verimi; ter emme yeteneği ise vücut ısısı ile yakından ilgilidir.

Seçtiğiniz spor tayt, vücudunuza bol gelen bir bedende veya kesimdeyse, hareketlerde hizalama sorunu yaşayabilirsiniz. Pilates için fermuar gibi ayrıntıların olmadığı, ütü gerektirmeyen ve kolay lekelenmeyen spor tayt modelleri doğru tercih olacaktır. Unutmayın ki pilates hareketleri sırasında manevra alanınızın geniş olması olmazsa olmazdır. Doğal olarak bedeninize tam uyum sağlayan ve onu sararak size rahatlık sağlayan spor tayt tiplerini seçmelisiniz. Özellikle aletli pilates yapıyorsanız, tayt kumaşının kaymaz olduğundan da emin olmalısınız.

Sporcu sutyeni seçimi nasıl yapılmalıdır?

Egzersiz yaparken giydiğiniz pilates kıyafetleri, üst giyim için de özenle seçilmelidir. Kadın sporcular için harika bir çözüm olan spor sutyen de tam bu noktada devreye girer. Tıpkı spor tayt gibi esneklik odaklı değerlendirmeniz gereken bu giysiler, aradığınız konforu sunabilir. Hareketlerinizi sınırlandırmayan ve hava alan kumaştan üretilmiş sutyenler sizi daha özgür hissettirecektir. Kadın bedeninin en hareketli bölgelerinden olan göğüslerin sağlıklı bir şekilde toparlanmasına yardım edecektir. Bu açıdan yaklaştığımızda göğüsleri saran, sırtı destekleyen ve omurgaya yük binmesini engelleyen modelleri seçebilirsiniz.

Yine spor tayt seçiminde olduğu gibi spor sutyen alırken de üründe vücudu zorlayacak bir ek olmamasını göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde pilates seansında göğüs, omuz, sırt veya koltuk altlarında rahatsızlık hissetmeniz işten değildir. Spor sutyen kullanırken askıların çok sıkı veya gevşek olmaması önemlidir. Parmaklarınız askıların altından geçebiliyor ve hareket edebiliyorsa, bu sıkılık idealdir.

Kayda değer bir rahatlık sağlayan spor sutyenlerin, kadınlar arasında giderek yayılması pek şaşırtıcı olmasa gerek! Bedene nefes aldıran, esneklik sunan, terlemeyi ve hareketleri düzenleyen bu parçalar sporculara kolaylık sağlar. Kadın göğsü sağ-sol, yukarı-aşağı ve dairesel yönde hareket edebilen bir bölgedir. Bu açıdan düşünüldüğünde spor sutyenlerin pilates hareketleri için ne kadar işlevsel oldukları açıktır.

Pilates çorabı kullanmayı unutmayın!

Farklı sporcu bireyler farklı rahatlık anlayışlarına sahiptirler ve tercihleri değişebilir. Dolayısıyla, her ne kadar pilates yalın ayak yapılabilirse de bu herkese göre olmayabilir. Hele aletli pilates yapıyorsanız, konforunuz için bu çorapları giymeniz neredeyse bir gerekliliktir. Pilates çorapları, matlara çıplak ayakla basmak istemeyen ama dengesini sağlamada da kendilerine yardımcı arayanlara da birebirdir.

Kaymaz özellikte üretilen bu lastik bantlı çoraplar, zemine tutunmada farkını gösterir. Pilates çorabı sayesinde hareketleriniz kolaylaşır, ayaklarınız kuru kalır ve mantar, alerji vb. sorunlardan korunursunuz.

Kadın pilates kıyafetleri seçerken Activera sizin için mükemmel bir tercih olabilir. Çünkü, Activera spor tayt ve spor sutyen modelleri ile antrenman boyunca özgür hissedersiniz. Günlük hayatta da giyebileceğiniz bu etkileyici tasarımlarla siz de hem rahat hem şık olabilirsiniz. İçinizdeki uyumu ve dengeyi göstermek için spor tutkunuzu stilinizle birleştiren Activera ürünlerini şimdi keşfedin!

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Bu yazıyı cevaplamak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Giyim

Ölçüler doğrudan vücudunuzun üzerinde alınmalıdır.

Size uygun olan bir sütyen takarken göğsünüzü, göğüs çevrenizin en geniş yeri üzerinden ölçün. Sütyen alışverişi yapıyorsanız, göğüs çevresinizin hemen altından başka bir ölçüm daha yapmanız gerekir. Belinizi en dar yerinden ölçün. Kalça ölçümünüzü alt kalça bölgenizin en geniş yerinden yapın. İç bacak uzunluğu, bacağınızın üst iç kısmından yere kadar ölçülür.

Sepet
Favorileriniz 0
Favorilerimi Gör Alışverişe Devam Et